spordan önce ne yemeli,ne kadar yemeli?


Egzersiz ve spordan önce sağlıklı beslenme

Sabah kalktınız yoğun bir egzersize aç karnına başladınız...Veya akşam işten eve gelince, hemen üzerinizi değişip aç karnına spora gittiniz.

Eğer böyle bir spor alışkanlığınız var ise, aşağıdaki iki önemli nedenden dolayı, bu alışkanlığınızı terk etmenizi öneriyor uzmanlar.

Birinci neden;Vücudumuz spor esnasında glikoza ihtiyaç duyar. Gerekli olan enerjiyi bu glikoz sağlar. Eğer aç karnına spor yaparsak, Deposunda yeteri kadar glikoz olmayan vücut, bu ihtiyacını kaslardan alır, yani kaslarımız erir.Dolayısı ile, kaslarımızı güçlendirmek için yaptığımız spor, tam tersi bir etki yapabilir.

İkinci neden;Aç karnına yapılan ağır bedensel aktiviteler, kan şekeri düzeyinin hızla düşmesine neden olur. Kan şekerimiz düşünce, baş dönmesi,bulantı, halsizlik, göz kararması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Peki, akşam işten gelip spora gitmeden ne kadar zaman önce,neleri, ne kadar tüketmek gerekir? 

İşte tüm bu sorularınız için pratik yanıtlar:

Öncelikle, öğle yemeği ve akşam yemeği arasını uzun tutmayın. İş yerinde öğle yemeğinizi yedikten sonra, akşam üzeri 15.30-16.00 arası, aşağıdaki alternatif ara öğünlerden birisini tercih edebilirsiniz. Bu ara öğünü yiyerek, hem akşam yemeğine çok yüklenmemiş olacaksınız, hem de iş çıkışı spora giderken karnınız aç olmayacak.

1.Alternatif: 1 Yemek kaşığı fındık, badem veya ceviz.Yanında 1 bardak su.Bu grup atıştırmalıklar,protein ihtiyacınızı karşılayacak ve sizi tok tutacaktır.

 2.Alternatif:1 dilim kepek ekmeği arasına 1 dilim yağsız peynir,1 dilim domates ile yapılan sandviç.Yanında 1 bardak su veya şekersiz evde yaptığınız meyve suyu.

3.Alternatif: Yarım kase, yarım yağlı sütle yapılmış meyve karışımlı mısır gevreği.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top