diyet stresi ile başa çıkmanın yolları


Diyet stresini nasıl yenebilirim?

Kilo vermek için yapılan tüm diyetler strese neden oluyor.Stresin temel sebebi ise,aç kalmanın stres hormonunu salgılanmasını artırması.Peki stres artınca ne oluyor?Beyin,açlığa ve kilo kaybına direnç göstermek için,yemeyi teşvik eden hormonlar salgılıyor.Tüm bu döngünün sonucu olarak,kilo vermek zorlaşıyor veya diyetle kaybedilen kilolar hızla geri alınıyor.

Yukarıda özet olarak açıkladığım döngü,bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçek.Pensilvanya Üniversitesinin fareler üzerinde yaptığı bir deneyde,farelere kilo vermeleri için diyet programı uygulanmış ve tüm fareler%10-%15 arası kilo vermişler.Ancak bu esnada farelerin kortikosteron(farelerde stres hormonu)seviyelerinin arttığı ve daha çok yemeye eğilim gösterdikleri gözlenmiş.

Diyet yaparken oluşan stresi azaltmak,kilo vermeyi kolaylaştırırken,verilen kiloları geri almayı da önlüyor.Diyet esnasında oluşan stresi aşmak için bilimsel ve etkili bazı yöntemleri denemenizde yararlı olabilir.İşte bu yöntemler;

Diyet stresini önlemenin yolları nelerdir?

Aç kalmayın;Yukarıda açıkladığım gibi,diyet stresini tetikleyen en önemli unsur aç kalmak.Beyne açlık sinyalleri gönderildiği sürece,stresle baş etmeniz olanaksız.Bu nedenle;

-Diyet yaparken az ve sık öğünler yiyin.Günde 5-6 öğün idealdir.

-Protein yönünden zengin gıdalar tüketin.Protein uzun süre tokluk hissi verir.Özellikle kahvaltıda mutlaka haşlanmış yumurta yemeye özen gösterin.

-Lifli gıdalara ağırlık verin.Lifli gıdalar da sizi tok tutar ve kan şekerinizi kontrol altına almaya yardımcı olur.Ayrıca,lifli gıdalar insülin direncini düşürmeye yardımcıdır.İnsülin direnciniz düşerse,kan şekeriniz hemen düşmez .Böylece yemek ve tatlılara saldırmazsınız.

-Sağlıklı atıştırmalıklar yiyin.Öğün aralarında kalorisi düşük doğal atıştırmalıklar yerseniz açlık hissine bağlı stres yaşamazsınız.Kurutulmuş meyveler,kabuklu kuruyemişler sağlıklı atıştırmalıklara örnek olarak verilebilir.Bu tür atıştırmalıkları günde bir avuçtan fazla yememeye özen gösterin(25-30 gram).


-Yürüyüş yapın.Düzenli yürüyüş sadece kalori harcamaya yardımcı olmaz.Aynı zamanda beynin mutluluk hormonu (serotonin) salgılamasına neden olur.Günde 25-30 dakika yapacağınız tempolu yürüyüş,stressiz ve sağlıklı kilo vermenin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Bu genel öneriler haricinde,diyet listenize ekleyeceğiniz şu yiyeceklerin de stres seviyesini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır;

-Bitter çikolata;’’Sağlıklı diyet için bitter çikolata’’yazımda ayrıntılı olarak ele aldığım üzere,bitter çikolata uzun süre tokluk hissi verirken,düşük kalori yükü sayesinde kilo almamanızı da sağlıyor.Çoğumuzun bildiği gibi,bitter çikolata mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayıp,stresi önlüyor.Günde 30 gram bitter çikolata(içinde %70 ve üzeri kakao olan çikolata)yemek,diyet stresiyle baş etmek için en etkili yöntemlerden birisidir.

Avokado;B vitamini açısından son derece zengin olan avokado bir diğer stres azaltıcı yiyecektir.B vitaminin stres seviyelerinin düşürülmesinde etkili olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.


Yulaf;Uzun süre tokluk hissi vermesi,zengin lif içeriği yulaflı gıdaları diyet listelerinin baş tacı yapıyor.Yulaf gerçekten de sağlıklı kilo vermek için eşsiz bir bitki.Yulafın bir diğer yararı ise,serotonin yapımını ve salgılamasını teşvik etmesi.Özetle;mutlu ve sağlıklı kilo vermek için mutlaka yulaf ürünleri yemek gerekiyor.

Ahududu;Ahududunun yararları saymakla bitmez! Diyet yapanlar için öne çıkan yararları ise;

-Düşük kalorili bir meyvedir,kilo aldırmaz.

-Çok iyi bir C vitamini deposudur.

-Stresle mücadele eden antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Not:Şu yazı da ilginizi çekebilir;Metabolizma hızlandırmanın 11 yolu http://guzelimguzel.com/Detay/Fitness-&-Diyet/metabolizma-hizlandirmanin-11-yolu/301

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top