kalori ve obezite hakkında her şey !


Kalori ne demek,ne kadar kalori almalıyız,obezitenin tanımı nedir,fast food gerçekten hiç mi yenilmemeli? Sorularının ve daha bir sürü sorunun cevabı bu yazıda.

Kalori Nedir?

Aslında besinlerin enerji değerleri üzerinde konuşurken kullandığımız “80 kalori”, “100 kalori” şeklindeki ifadeler yanlıştır, bunun doğrusu “80 kilokalori”, “100 kilokalori” dir.

Ancak pratik olsun diye “kilo” hep göz ardı edilir, sadece“kalori” den söz edilir.

Peki nedir bu kalori?

Sıkıcı tanımlamalara girmeden şu kadarını söylemek istiyorum; kalori, besinlerden elde edilen enerji miktarıdır.

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmadan söz etmek istiyorum:

Bir gruptaki farelere ancak hayatta kalmaları için gerekecek miktarda kalori içeren besin verilirken, diğer gruptaki farelere sınırsız miktarda ve birim kalori değeri yüksek olan besin verilmiş. Bu çalışma tüm fareler yaşlanıp ölene kadar yıllarca devam etmiş.

Kısıtlı kalori alan fareler zayıf görünümlü olsalar da,yaşamları boyunca kafes içinde oldukça hareketliymişler, daha sık çiftleşmişler, daha az hastalanmışlar ve oldukça uzun yaşamışlar. Diğer grup farelerin tümü doğaldır ki, obez (yani şişman) olmuş, hareketleri kısıtlı ve yavaşmış, çok daha az çiftleşmişler ve diğer gruptan çok daha kısa süre yaşamışlar.

Söylemek istenilen şu; fazla kilo sorununuz olmasa bile, çok kalori alarak beslenmeyin ki, mutlu olun ve uzun yaşayın.

Bir Günde Alınması Gereken Normal Kalori Miktarı Nedir?

Hafif bir işiniz varsa (oturarak çalışılan ofis ortamları gibi):

1200 - 1500 kalori

Aktif bir işiniz varsa, (sürekli ayakta yapılan iş türleri):

1500 - 2500 kalori

Ağır bir işiniz varsa (sporcu, yük taşıyıcı, inşaat işçisi,v.b.):

2500 - 3500 kalori

Obez Ne Demektir?

Obez'in tam Türkçe karşılığı şişmandır.

Obezite ise; şişmanlık hastalığı anlamında kullanılır.

Bilimsel değerlendirmede ise boy / kilo indeksine bakılarak obez tanısı konulur. Bugün ABD nüfusunun % 67'si obezdir.

Obezite ikinci milenyumun en ciddi toplumsal sağlık sorunlarından biridir. Çünkü; hipertansiyon (yüksek tansiyon), diabet (şekerhastalığı), damar sertliği, koroner damar hastalıkları (kalbi besleyen damarların tıkanıklıkları) gibi kronik ve ölümcül hastalıkların önde gelen nedenlerinden biridir.

Nasıl Şişmanlıyoruz?

Bir besinin kalorisi ne kadar yüksekse o kadar çok enerji verir. O gün ne kadar çok kalori (yani enerji) aldıysanız o kadar çok enerji harcamak zorundasınız.

Harcamazsanız; kilo alırsınız, yani şişmanlarsınız. Çünkü fazladan alıp da egzersiz yaparak harcamadığınız enerji; kaslarınızla deriniz arasında yağ katmanları olarak birikecektir.

1 kg. şişmanladıysanız, bu; fazladan 7000 kalori aldığınız anlamına gelir.Kilo deyince aklımıza hemen fast food geliyor...Gelin,fast food konusuna kısaca bir göz atalım;

Fast Food Gerçekten de Çok mu Zararlı?

Fast food ile beslenmenin yağ oranı ve dolayısıyla kalori değeri biraz fazladır, eğer birlikte kola içtiyseniz biraz da kafein almış olursunuz.

Her gün fast food yiyorsanız gerçekten de bu sağlığınıza zarar verebilir; kilo aldırır, lif içermediği için barsakların çalışmasını yavaşlatabilir. Günlük kalori alımına dikkat etmek koşuluyla belirli zamanlarda fast food yenilebilir.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top