kilo vermenizi engelleyen 8 neden


Kilo  vermenizi engelleyen 8 neden

Kilo vermenin temel kuralını sanırım hepimiz biliyoruz;Aldığın kaloriden fazlasını yakacaksın! Çoğumuz,bu kuralı bilmemize ve uygulamamıza rağmen kilo kaybedemediğimizi görüp hayal kırıklığı yaşarız.

Oysa,‘’Spor yapıyorum,diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum’’diyen insanların neredeyse tümü aşağıda sıraladığımız 12 hatadan bir veya birkaçını yapıyorlar.Eğer kilo vermenizi engelleyen fiziksel veya psikolojik bir sağlık sorununuz yok ise,bilimsel yöntemleri uygulayıp kilo kaybetmemek olanaksızdır.

Spor ve diyet yapıp kilo veremeyen insanların yaptığı hatalara bir göz atalım;

1-Yetersiz veya fazla protein alımı;Protein kas oluşumu ve kemik sağlığı için ana besindir.Hücre yapısının ve sağlığının korunmasında temel etken olan protein,uzun sürelerde sindirildiği için,tokluk hissi de verir.Günlük normal aktiviteleri olan bir kadının ortalama 45-50 gram protein alması gerekir.Diğer yandan,gereğinden fazla alınan proteinin yağ ve şeker olarak vücut tarafından depolandığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Gerektiği kadar protein aldığımızdan emin olmalıyız.

2-Yeterince sebze yememek;Sağlıklı ve hızlı kilo vermek isteyen bir insanın günlük ortalama 2 çorba kasesi sebze tüketmesi gerekir.Yeterli miktarda sebze alımı olmadan yapacağımız diyetlerde kilo vermek zordur.Geçici kilo kaybı olsa bile,verilen kilolar kısa sürede geri alınır.


3-Çok fazla meyve suyu ve diyet içecek tüketmek;Diyet yaparken sağlıklı olduğunu düşünerek,portakal başta olmak üzere, taze sıkılmış  meyve suları içeriz.Oysa,meyve suları da şeker içerir.Diğer içeceklere göre daha sağlıklı olmakla birlikte,taze sıkılmış meyve sularını bir bardaktan fazla içmemek gerekir.Diyet,şekersiz,light,zero gibi isimlerle satılan tüm içeceklerin hem kilo aldırdığı,hem de sağlığı olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır.Günlük kalori alımının %31’i nin içeceklerden geldiğini düşünürsek,en iyi alternatif sade su ve sade maden suyudur.

4-Yeterli ve kaliteli uyuyamamak;Yeterli ve sağlıklı bir uyku,metabolizmayı hızlandırır,yağ yakımını teşvik eder,psikolojik olarak diyetin olumsuz etkilerinden korur.Yetişkin bir insanın günde 7-8 saat uyuması gereklidir.Uyumadan önce bir şeyler yememeniz,ılık duş almanız,yatak odanızı tamamen karartmanız uyku kalitesini artırır.

5-Yeteri kadar spor ve egzersiz yapmamak;Haftada 150-200 dakika arası egzersiz sağlıklı bir kadın için idealdir.Günlük 25-30 dakikaya denk gelen bu egzersiz süresi,kardiyo ve kas çalışmasını birlikte içermelidir.Önerimiz;20 dakika kardiyo(yürüyüş,koşu v.b),10 dakika ağırlık çalışması yapılmasıdır.


6-Hep aynı zamanda,aynı egzersizleri yapmak;Diğer kilo verememe yazımızda da belirttiğimiz gibi,vücut yağları depolama eğilimindedir.Yaptığınız spora direnç göstermesinin nedeni bu dur.Dolayısı ile,belirli aralıklarla,egzersiz zamanını,yapılan hareketleri,yapılan sporu değiştirip beyni kandırmanız gerekir.

7-Sağlıksız diyetler yapmak;1 haftada 5 kilo verdirdiği söylenen,çok hızlı yağ yaktığı iddia edilen hiçbir diyet sizi amacınıza ulaştırmaz.Bu tür diyetler yapıp,bir de üzerine spor yaparsanız,yeterince beslenemediğiniz için,başta kalp olmak üzere bir sürü sağlık sorunu ile karşılaşırsınız.Uzman bir diyetisyenin önerdiği bilimsel diyetleri ve sporu bir arada yapmalısınız.

8-Sağlıksız atıştırmalıklar tüketmek;İştah kapatmak için,çoğu diyet yapan insan paketlenmiş sağlıksız atıştırmalıklardan medet umar.’’Diyet yiyecekler yiyorum,spor yapıyorum ama kilo veremiyorum’’diyen çoğu insanın sorunu,sağlıksız diyet ürünler tüketmektir.Eğer iştahınızı kesmek için atıştırmalık ürünler yemek istiyorsanız,günlük;20-25 gram işlenmemiş kabuklu çerez(ceviz,badem,fındık),1 kase yulaflı sade yoğurtlu müsli,30 gram kuru kayısı veya erik en uygun seçeneklerdir.

Konuyla ilgili şu yazıyı da okumanızı öneririz: http://guzelimguzel.com/Detay/Fitness-&-Diyet/spor-yapiyorum-ama-kilo-veremiyorum--/387


 

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top