uyku ve kilo


Uyku ve kilo verme

‘’Çok uyuduğum için kilo alıyorum’’,’’Fazla  uyku kilo aldırıyor’’gibi cümleleri sıkça duyuyoruz.Halk arasında yanlış bilinen bir konudur çok uyumanın kilo aldırdığı.Yeterli ve sağlıklı uyumak ,kilo vermek için yapılan diyetlerin en önemli unsurlarındandır.

Bu gerçeği,dünyada süresi ve katılımcısı en yüksek olan bilimsel çalışmalardan birisi de destekliyor zaten.Amerika Toraks Derneği'nin1986 yılında başlayıp 2006 yılında sona eren,70.000 orta yaş kadının katıldığı bilimsel çalışmasına göre,az uyumak kilo verememenin ve kilo almanın en büyük nedenleri arasında!

İşte bu çalışmadan birkaç çarpıcı veri;

*Günde 5 saat uyuyan bir kadının,günde 7 saat uyuyan birkadına göre fazla yeme eğilimi %32 daha fazla.

*Günde 5 sat uyuyan bir kadının,günde yedi saat uyuyan bir kadına göre obez olma ihtimali %15 daha yüksek.

*Günde 6 saat uyuyan bir kadının günde 7 saat uyuyan birkadına göre kilo alma eğilimi %12,obez olma ihtimali ise % 6 daha yüksek.

*Günde 5 saat uyuyan kadınlar,7 saat uyanlara kıyasla her yıl 2,4 kg daha fazla alıyorlar.

Bu geniş katılımlı ve 20 yıl süren çalışmada daha bir sürü veri var;az ve sağlıksız uyumanın kilo aldırdığına dair...


Konunun ilginç yanı ise;Fiziksel aktivite ve günlük hareketler 5 saat ve 7 saat uyuyan kadınlarda aynı olmasına rağmen,5 saat uyuyanların daha fazla kilo alması.Buradan çıkarılacak sonuç ise şu;Az uyumak daha fazlayemeyi teşvik ediyor.Nedeni ise;Yeteri kadar uyumayan insanlarda,doyma sinyali veren leptin hormonu salgılamasında bozukluklar oluyor,kişi doyduğunu anlayamıyor.

Az uykunun bazal metabolizma hızını(dinlenme halinde yakılankalori miktarı) olumsuz etkilediği de  bilimsel olarak kanıtlanmış bir başka gerçek.Metabolizma hızının düşük olması,kilo vermeyi ve kilo korumayı zorlaştıran en büyük etkenlerden birisi.

Bir başka bilimsel gerçek ise,az uyku nedeniyle oluşan stresin kilo almaya etkisi. Stres ,vücudun daha fazla kortizol salgılamasına neden olur.Gereğinden fazla salgılanan kortizol ise,açlık hissi yaratır.

Sağlıklı bir kadının günlük 7-8saat uyuması öneriliyor.Bu sürelerin altında uyumak,derin uyuyamamak ise yukarıda bilimsel verilerle açıkladığım kilo sorunlarına neden oluyor.

Özetle;Sağlıklı kilo vermek için diyet ve sporun yanına kaliteli bir uykuyu da eklemek gerekiyor.

Not:Spor ve diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız,şu yazı da ilginizi çekebilir;Kilo vermenizi engelleyen 8 neden http://guzelimguzel.com/Detay/Fitness-&-Diyet/kilo-vermenizi-engelleyen-8-neden-/394


Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top