Makyaj cilde zarar verir mi?


En sık sorulan makyaj soruları 

Makyaj ile ilgili doğru- yanlış bir sürü bilgi kulaktan kulağa dolaşmakta.’’Makyaj cildin nefes almasını engeller mi?’’ ,  ‘’ Makyaj cilde zarar verir mi?’’,  ‘’Makyaj gözenekleri tıkayıp sivilce yapar mı? ‘’ ’’Makyaj erken yaşlanmaya neden olur mu?’’ ‘’Fondöten cilde zararlı mı’’ gibi sorular , kadınların en sık sorduğu makyaj sorularıdır.

Bizde bu sorularınız için bir sürü yayın tarayıp,dermatologlarla konuştuk ve en doğru ,en bilimsel yanıtları sizler için derledik.Hazırsanız başlayalım güzeller :)

Makyaj cildin nefes almasını engeller mi?

Vücudumuzun örtüsü olan cildimizin ; organların korunması, su dengesinin sağlanması, vücut ısısının ayarlanması gibi pek çok görevi vardır ama , nefes alma ile ilgili bir görevi yoktur ! 

Eğer bir insan size ‘’makyaj cildimin nefes almasını önlüyor’’ der ise, gülün ve geçin.Ama kastedilen şu olabilir; Makyaj cildin gözeneklerini tıkar ve bazı dermatolojik sorunlara neden olabilir. (akne,siyah nokta v.d)

Cilt tipinizin bir dermatolog tarafından belirlenmesi,Cilt tipinize uygun makyaj ürünleri seçmek, kaliteli ürünler kullanmak gözeneklerin tıkanması sorununu ortadan kaldıracaktır.

Makyaj cilde zarar verir mi?

Bu sorunun iki cevabı var arkadaşlar; Hem evet, hem hayır...

Evet makyaj cilde zarar verir; Eğer doğru ürün seçimi yapmazsanız, aşırı makyaj yaparsanız,cilt bakımınızı ihmal ederseniz,sigara içerseniz ve hepsinden önemlisi yatmadan önce makyaj temizliğinizi layıkıyla yapmazsanız makyaj cilt için zararlıdır. Bu durumda makyaj,doğal olarak erken yaşlanmaya da neden olur...

Yukarıda saydığımız konularda özenli davranırsanız ,hayır makyaj cilde zarar vermez ! :)

Fondöten cilde zararlı mı?

Ülkemiz için geçerli bir cevap olacak ama, maalesef fondöten Türk kadınına zararlı ! Neden mi? Çünkü doğru fondöten seçimi yapamıyoruz! Make-up artistlik hayayım boyunca gördüğüm şu; Hali vakti yerinde olan ,kariyerli ve ünlü kadınlardan tutun da üniversitede okuyan genç kızlarımıza kadar hemen herkes yanlış fondöten tercih ediyor.Tabi isabetli seçim yapanlarımızda var ama %30 ‘u geçmiyor inanın...

Eğer cilt tipinize uygun fondöteni tercih derseniz ,fondöten cilde zarar vermez.Hatta yeni jenerasyon fondötenler bazı cilt sorunlarının azaltılmasına yardımcı etkilere bile sahip.

Doğru fondöten seçiminde zorlanıyorsanız, ‘’ Hangi fondöten sizin için uygun ?’’ isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.


Anti aging kremler yaşlanma etkilerini azaltır mı?

Yaşlanmayı önlediği ve yaşlanma etkilerini giderdiği iddia edilen anti-aging kremler belirli oranda bir düzelme sağlarlar.Ancak bu tür kremlerden mucize beklememelisiniz.Düzenli kullandığınız anti aging kreme ilaveten yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirseniz(beslenme,spor,sigara,stres) daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın güzeller ! :)

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top