Rujun tarihçesi


Ruj tarihi

Gözlerinizi kapatın ve bir an düşünün...Tüm makyaj malzemeleri icat edilmiş ama ruj diye bir şey yok ! Makyaj ne kadar anlamsız olurdu değil mi ? Kadın güzelliğinin en önemli simgelerinden birisi olan rujun tarihi bildiğimizden çok eskilere dayanıyor.İlk çağlardan beri kadınlar dudaklarını ön plana çıkarmak için bitki,hayvan ve doğal kaynaklardan yardım almışlar.Okuyunca hem çok şaşıracağınızı hem de eğleneceğinizi düşündüğümüz, kadının rujla tarihi huzurlarınızda !

Sümer İmparatorluğu

Ruj tarihine dair ilk kayıtlar Sümer İmparatorluğuna kadar uzanıyor.Sümer Kraliçesi Schub-ad’in  kurşun,demir bakımından zengin kayalar ve kırmızımsı doğal kayalar ile dudaklarına kırmızı ve parlak bir renk verdiği biliniyor.

Antik Mısır

Kadın ihtişamının  zirvelerinden biri olan Antik Mısır’da,kadınlar dudaklarını çekici kılmak için, kırmızı toprak,karmin ve diğer mineral bazlı boyaları kullanmışlardır. Siyah ruj,Antik Mısır kadınlarının gözde renklerinden birisiydi.

Antik Yunan

Antik Yunan’da ruj,fahişeler için özel bir kozmetik olarak kabul edilirdi.Kadınlar dudaklarını kırmızı ruj,şarap ve deniz yosunu içeren formüllerle kırmızılaştırmaya çalışırlardı.

Eski Roma

Sınıf ayrımlarının ve köleliğin katı kurallarla yaşandığı Roma İmparatorluğu döneminde,Soylu kadınların makyaj ve bakım için özel köleleri vardı.Asalet simgesi olarak soylu kadınlar koyu kırmızı ve mor arası renkleri tercih ederlerdi.Eski Roma’da mor renk bir asalet simgesiyidi.Erkeklerde kadınlar gibi ruj sürerlerdi.

Milattan hemen önce Ortadoğu

Ortadoğu’nun kumaş,ipek ve baharat zengini olduğu bu dönemde kadınlar güzelliklerine çok önem verirlerdi.Abdulcasis isimli kozmetikçi özel şekilli kalıplar kullanarak ilk katı ruju bu dönemde üretmiştir.

Aztek İmparatorluğu

Eski kıtada bunlar yaşanırken,henüz keşfedilmemiş Amerika kıtasında da durum farklı değildi...Orada da kadınlar güzelleşmek için ruj kullanıyorlardı.Bugünde gazlı içecek ve kozmetik sanayinde sıkça kullanılan ve kolayca rengini veren Cochineal böceğinin karmin isimli pigmentleri Aztek Dönemi kadınlarının dudaklarını ruj olarak süslüyordu.Aztek kadınları ruju  genellikle pembemsi derin gölgeli yüz makyajı ile tamamlıyorlardı.

Yakın çağ İngilitere

Kraliçe 1.Elizabeth tam bir makyaj bağımlısıydı.Cochineal,arap sakızı,incir sütü ve yumurta beyazı kullanarak kendi rujunu yapardı.Kraliçe1.Elizabeth aynı zamanda dudak kaleminin de mucididir.

Erken Amerika

Yoğun bir göçmen istilasına uğrayan Yeni Kıta kadınları,onca yokluk ve kargaşaya rağmen güzelliklerinden vazgeçmediler.Amerika’nın ilk first lady’si Martha Washington,dudaklarına sürmek için özel bir karışım üretti.Balmumu kıvamında olan bu karışımın içerisinde,kuru üzüm,badem yağı,domuz yağı,balina spermi ve şeker bulunuyordu.

1900’lü yıllar

Amerika’da kadın oy hakkı için mücadele eden kadınların simgesi kırmızı rujdu.Elizabeth Arden gibi markalar bu harekete destek vermek için özel ürünler piyasaya sundular.

1940’lı yıllar

İş hayatında yerini almaya başlayan kadınlar,kendi paralarını harcamaya başladılar ve doğal olarak ruj başta olmak üzere tüm makyaj malzemelerinin satışında patlama yaşandı.Dönemin önde gelen aktrisleri Bette Davis ve Katharine Hepburn kızıl renk ruj tercih ederlerdi.

Günümüz

2014 makyaj ve ruj modası yukarıda bilerek söz etmediğimiz Marilyn Monroe izlerini taşıyor.Marilyn Monroe,sadece ruj değil,kadın güzelliğine dair çoğu akımında öncüsüydü.Kırmızı ruj,sığ görünen ama bir o kadar derin olan bu sarışın sayesinde altın dönemlerini yaşadı ve efsane oldu.60’lı yılların kırmızı ruju,dumanlı bakışları ve takma kirpikleri 2014 makyaj modasında trend oldu.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top