cevabı en çok merak edilen makyaj soruları


En çok sorulan makyaj soruları ve cevapları

Makyaj sayfası editörlerimize en çok gelen sorular ve bu soruların cevaplarını derli toplu bulabileceğiniz bir yazı hazırladık...Kadınların makyaj ile ilgili merak ettiği tüm konuları bu tür soru-cevap yazıları ile ele almaya devam edeceğiz.Sizinde makyajla ilgili merak ettiğiniz şeyler varsa, iletisim@guzelimguzel.com adresin e-mail gönderebilirsiniz.

Makyaja başlarken makyaj bazı kullanmak şart mıdır?

Hayır, şart değildir. Eğer iyi bir cilt bakımı yapıp, cildinizi nemlendirmişseniz özellikle gidip makyaj bazı almanıza ve kullanmanıza gerek yok. Ama cildinizde makyaj uzun süre durmuyorsa, bir baz kullanmanız sizin için faydalı olabilir. Çünkü makyaj bazları, yapılan makyajı sabitler ve uyguladığınız makyajın uzun süre dayanmasını sağlar.

Bronz görünmek için cilt tenimden koyu fondöten seçiyorum sizce doğru mu yapıyorum? Bu yöntem haricinde başka nasıl bronz görünebilirim?

Cilt renginden koyu renk bir fondöten kullanmak, boynumuz ile yüzümüz arasında keskin bir şekilde, renk olarak eşitsizlikler getirecektir. Bu sebeple çok soluk görünmemek için koyu renk fondöten kullanmak pek doğru değildir. Bronz görünmek için cilt alt tonunuza uygun renkte bir bronzer kullanarak da bronz görüntü elde edebilirsiniz. Ayrıca boynunuza da uygulayarak yüz ve boyun arasındaki renk farklılıklarını gidermiş olursunuz.


Makyaj yapmak sivilceli cilde zarar verir mi?

Bu sorunun cevabı nasıl makyaj yaptığınıza, hangi ürünleri kullandığınıza ve cildinizi nasıl temizlediğinize bağlı olarak değişir. Sivilceli cilde elbette makyaj yapılır ancak çok iyi temizlenmelidir. Aksi taktirde gözenekler tıkalı kalır ve sivilcede artış olur. Sivilceli ciltler, hassas ciltler için üretilmiş ürünler kullanılmalıdır. Çünkü ürünün içeriğinde alkol, yoğun kimyasal vb. maddeler cildin daha çok tahriş olmasına neden olabilir. Ayrıca sivilceli ciltler çok yoğun makyajdan da kaçınmalıdır. Genel olarak cildinize iyi baktığınız ve uygun içerikli ürünler kullandığınız müddetçe makyaj yapmak zarar vermeyecektir.

Rujun dudakta uzun süre dayanmasını nasıl sağlarım?

İlk olarak dudaklarınıza biraz pudra sürün. Daha sonra kullanacağınız rujun rengine uygun bir dudak kalemi ile dudak kenarlarını kontürleyin. Daha sonra aynı kalemle dudaklarınızın içini doldurun ve bir dudak fırçası ile rujunuzu sürün. Bu işlemi yaptıktan sonra bir kağıt mendil ile dudağınıza sürdüğünüz rujun fazlalığını alın. Ve üstüne bir kat daha ruj sürün. Rujunuz oldukça kalıcı olacaktır.

Takma kirpik kullanmadan kirpiklerin uzun görünmesini nasıl sağlarım?

Bir sürü maskara denediniz ama kirpikleriniz istediğiniz gibi olmuyorsa, bir kirpik kıvırıcı alın. Maskarayı sürmeden önce kirpiklerinizi, gözleriniz hafif aşağı bakarken aletin kıvırma bölümüne yerleştirin. Daha sonra kıvırın ve aynı anda kıvırıcıyı hafif yukarı kaldırın. Böylece kirpikleriniz iki katı daha kıvrılmış olacak. Ardından hemen maskarayı sürün. Maskarayı sürerken, kirpiklerin en dibinden başlayarak yukarı doğru zig-zag hareketler yapın. Böylece kirpikleriniz uzun, kıvrımlı ve hacimli görünecek.


Fondöten kullanırken sünger ile fırça arasında nasıl bir fark vardır? Hangisini nerede kullanmalıyız?

Fondöten fırçaları genellikle likit fondötenleri uygulamada, yaymada ve yedirmede daha başarılıdır. Yani kullandığınız fondöten sıvı, likit bir formda ise fırça kullanarak daha iyi sonuçlar alırsınız. Sünger ise, genellikle daha yoğun kıvamlı fondöten veya kapatıcıları uygulamada kullanılır. Önceden ıslatılması tavsiye edilir. Koyu, yoğun ürünler fırça ile zor dağıldığı için sünger bu noktada isteği karşılar ve güzel sonuç verir.


Göz kaleminin akmaması için ne yapmalıyım?

En çok merak edilen konu olan göz kalemlerinin akmaması için yapılacak şey çok basit. Bir kaş fırçası yardımı ile koyu veya siyah renkte farı alın ve göz kaleminizi sürdüğünüz yerin üstünden geçin. Aynı şekilde eyelinerınızın üstünden de geçebilirsiniz. Göz kaleminiz ve eyelinerınız oldukça kalıcı olacaklar.

 

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top