iş görüşmesine giderken nasıl makyaj yapmalı ?


İş görüşmesi makyajı 

İş görüşmelerine katılmak şüphesiz ki en sakin insanı bile strese sokan bir durumdur. Bu süreci başarı ile atlatmak ise hiç de kolay değildir. Mülakat sırasında muhatap olduğunuz kişi sizi tepeden tırnağa süzeceğinden, makyaj konusunda da özenli davranmak akıllıca olacaktır. Çünkü iş görüşmelerinde ilk intiba dış görünüş ile başlar. Ağır ve alakasız bir makyaj karşı tarafta hiç de hoş bir izlenim yaratmayacaktır. Bu yüzden iş görüşmesine giderken makyaj dikkat edilmesi gereken bir konudur. Peki, iş görüşmesine giderken nasıl bir makyaj yapmak gerekir?

Giyeceğiniz kıyafetinize ve saç şeklinize karar verdiniz; sıra geldi makyaja… Öncelikle sizin de bildiğiniz gibi makyajınızı sade tutun. Ancak hiç makyaj yokmuş gibide olmamasına özen gösterin. Tepeden tırnağa bir ahenk içerisinde olabilirsiniz ve bunu makyajınızla çok güzel tamamlayabilirsiniz. Kullanacağınız kıyafet, göz renginiz, saç toplama şekliniz, ten renginize giden renkler vb. gibi durumlara göre makyajınız değişiklik gösterecektir.


İlk olarak cildinizin fresh görüneceği ve cildinizle tam bütünleşen bir fondöten uygulayın.  Cildinizdeki tüm kusurları kapatın. Ve sabitleyici bir pudra uygulayın. Maske görüntüsü oluşmaması için ürünleri azar-azar uygulayın.

Göz makyajı en önemli kısım diyebiliriz. Bej tonlarında bir farı tüm göz kapağınıza sürün. Daha sonra kıyafetinize yakışacağını düşündüğünüz bir renk ile (bu renklerin çok koyu, çok simli, çok canlı olmamasına dikkat edin) gözlerinizin dış köşelerine gölge yapın. Ama bu gölge çok yoğun olmasın. Gözlerinizin iç köşelerine sedefli beyaz bir farı çok hafif uygulamanız gülümseyen gözler imajı yaratacağından karşı tarafta iyi bir izlenim izlenim oluşturabilir. Canlı ve parlak bakan gözlerden kim etkilenmez ki! Daha sonra eyeliner  -tavsiye etmiyoruz ama - sürecekseniz çok ince bir hat halinde uygulayabilirsiniz. Kirpiklerinize suda akmayan maskaralardan kullanmak faydalı olacaktır(olur da mülakat sonrası herhangi bir sebepten ağlarsanız her tarafınıza maskara bulaşmamış olur). Maskarayı sürdükten sonra isterseniz bej tonlarda bir göz kalemi uygulayabilirsiniz. Siyah göz kalemi tavsiye etmiyoruz çünkü zamanla mutlaka akıyor. Bu da pek hoş görünmüyor.


Yanaklarda yine pırıltılar içermeyen, göz makyajınıza uyumlu bir allık kullanabilirsiniz.Gündüz bir görüşme yapacaksanız kontür yapmamanız daha iyi olur çünkü oldukça ağır kaçabilir. Ama bir bronzer kullanarak çok hafif dokunuşlarla cildinizi canlandırabilirsiniz. Aydınlatıcıyı da abartmamaya özen gösterin.

Mülakat süresince uzun süre konuşacağınız anlar olacaktır. Eğer 'süreyim de dudaklarımdan hiç çıkmasın' diye düşünerek kalıcı bir ruj sürerseniz hata yapmış olursunuz.Çünkü zamanla kuruyan dudaklarda topaklanma olacak ve dudaklarınızın kenarlarına birikecek. Bu hiç güzel bir görüntü değil. Bu sebeple nemlendirici içeren yumuşak bir ruj kullanın. Ve aynı ruju çantanızda taşıyın. Gerektiğinde tazelersiniz. Dudağınızda kırmızı, uçuk pembe, canlı turuncu gibi renkler kesinlikle kullanmayın. Bu renkler iddialı renklerdir ve sizin herhangi bir iddianız olmamalı. Dudak renginden çok fazla uzaklaşmayın. Ayrıca parlatıcı da kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.


Bütün bu ince ayrıntılar aslında iş görüşmelerinde oldukça büyük sorunlar olarak karşımıza çıkabiliyor.  Mümkün olduğunca sade ama kendi içinde şıklık taşıyan bir makyaj karşı tarafta çok hoş izlenim bırakmanızı sağlayacaktır.

Şansınız bol olsun ! J

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top