kanserojen ojelere dikkat !


Oje sağlığa zararlı mı?

Hepsi birbirinden cezp edici renk ve ambalajlarda beğenimize sunulan ojeler,günlük yaşantımızın ayrılmaz birer parçası.Kadın güzelliği ve bakımı denildiğinde ilk akla gelen ürünlerden birisi olan oje,sağlık açısından bazı riskleri de taşımakta.

Oje içeriğinde bulunan formaldehit kanserojen bir madde.Sadece ojede değil bir çok kozmetik üründe de kullanılan formaldehit ,eğer bilinçli tercihler yapmazsak sağlığımızı tehdit eden bir kimyasal.

Formaldehit nedir?

Diğer adı Metanal olan Formaldehit ;Hidrojen,Oksijen ve Karbon bileşiğidir.Formülü CH2O ‘dur.Kimya sanayinde pek çok alanda kullanılan Formaldehit ucuz elde edilen basit bir bileşik olması nedeniyle mikrop öldürücü olarak ta kullanılmaktadır.

Formaldehit neden zararlıdır ?

Gaz halindeki Formaldehit’in solunması,solunum yollarında ciddi zararlara neden olur,hücre yapısı ve genetiğini olumsuz etkileyerek kanser oluşumuna sebebiyet verebilir.

Kozmetik ürünlerde Formaldehit  oranı ne kadar olmalıdır ?

1984 yılında Kozmetik İçerikleri İnceleme Uzmanları  Paneli (CIR) kozmetik ürünleri içeriğindeki Formaldehit miktarının maksimum %0,2(Binde iki) seviyesinde olması gerektiğini önermiştir.Oje dışında kozmetik ürün alırken ,ürün içeriğini kontrol edip bu oranın üzerinde Formaldehit ihtiva eden ürünleri almamanız önerilir.


Oje içeriğinde ne kadar Formaldehit olmalıdır ?

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Ojelerin içeriğindeki  Formaldehit miktarı ve oje kullanımı ile ilgili bir yönerge yayınlamıştır.Bu yönergeye göre;

-Oje içeriğindeki Formaldehit miktarı en fazla %5 olmalıdır.

-Sadece tırnak üst kısmına uygulanmalı,tırnak ve  hasarı olan kısımlara oje uygulanmamalıdır.

-Tırnak bakım ve kesimi düzenli olarak yapılmalı,oje uygulama kurallarına uyulmalıdır.

Markası ve fiyatından bağımsız olarak pek çok oje bu oranların üzerinde Formaldehit içermektedir.Bu nedenle,markalı bir oje satın alarak,sağlık risklerini bertaraf etmiş olmuyorsunuz.Oje alırken içerik kısmını mutlaka okuyun.Bir de son tavsiye;oje uygulaması sırasında mümkün olduğunca az nefes alın,tercihen açık alanlarda oje sürün.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top