makyajın evrimi


Kadının güzellikle macerası sanırız insanoğlunun dünyadaki tarihi kadar eski.Yok korkmayın,yazıyı o kadar eskilerden başlatmayacağız:) Bu yazımızda,20.yüzyıl kadının makyaj evrimine kısaca bir göz atacağız.

Her şey gibi kuşkusuz makyaj da değişiyor ve önceden bize güzel gelen, şimdi güzel gelmeyebiliyor. Gelin birlikte bakalım eskiden günümüze makyaj nasıl bir evrim geçirmiş..

        50' li yıllara baktığımızda,kıvırcık sarı saçlar, kırmızı dudaklar ve kuyruklu eyelinerları görüyoruz. Marilyn Monroe bu tarihin makyaj öncülerinden birisiydi.

        60'lar da eyelinerlar göz kapaklarına taştı ve kocaman gözler moda oldu. Alt kirpiğe bolca sürülen rimeller, gözlerin içine sürülen beyaz kalemler, kaş altına sürülen beyaz farlar dönemin modasıydı.

        70'li yıllara geldiğimizde sadelik ön plana çıktı ve makyajda abartı olmadı. Zamanın çiçek çocukları, sadeliği modaya yansıtmıştı.

        80'ler tüm zamanların en renkli modasını yaşadı.Moda ve makyajda abartının tavan yaptığı seksenlerde,kaşlarda dahi, bol bol sürülmüş rengarenk farlar zamana damgasını vurdu.Özellikle gece kulüplerine giderken yapılan makyaj, tam bir renk cümbüşü gibiydi.

        90'lı yıllar,kadınların yüzünün beyaz olduğu, dudak ve göz makyajında ise kahve tonlarına ağırlık verdikleri bir dönem oldu.

      Ve geldik milenyum çağına;2000'li yıllara geldiğimizde makyajın daha doğal ve uyumlu renklerde olduğunu görüyoruz.

Sizce hangisi ? :) 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top