sivilceli cilt makyajı nasıl yapılmalı ?


Akneli yüze nasıl bir makyaj yapmalı?

Çok zor cilt tiplerinden bir tanesi de ‘’sivilceli  cilt’’tir. İnsanı sürekli tetikte tutar ‘’aman şunu yemeyeyim, aman şu ürünü sürmeyeyim…’’ gibi şeyleri düşünür dururuz. Çünkü  aknelerle uğraşmak gerçekten zordur. İlk olarak bir doktora başvurmak en iyisidir.

Peki,sivilceli  ciltler makyaj yapmamalı mı?Öyle bir kural yok tabi ki. Sivilce sorunu yaşayan ciltler elbette makyaj yapabilir. Şimdi gelin beraber bu makyajı nasıl yapmalı, makyaj yaparken neler kullanmalı, hangi yolları izlemeli birlikte görelim.

Makyaja başlamadan önce birkaç tüyo;

Makyaj yaparken kullandığınız ürünlerin steril olduğundan mutlaka emin olun. Makyaj fırçalarınız temiz, malzemeleriniz ise kesinlikle toz girmeyecek şekilde kapalı olsun.  

Ürün satın almadan önce içeriğini mutlaka okuyun. Yoğun kimyasal barındıran ürünler sizin cildinizde tahriş ve enfeksiyona neden olabilir.

Komedon yapmayan, yağ barındırmayan, paraben-parfüm içermeyen ürünler kullanmaya özen gösterin. Hatta dermo-kozmetik ürünler kullanmanız da sizin için faydalı olur.

Anti-alerjik ve hassas ciltler için olan ürünler cildiniz için oldukça iyidir.

Sert kıllı fırçalardan kaçının.

Makyaja başlamadan önce mutlaka cilt temizliğinizi ve bakımınızı yapmış olun.


Makyaja başlarken;

Bir makyaj bazı kullanmak, cildinizin kırmızılığını gidermek açısından oldukça etkili olacaktır. Aynı zamanda makyajın gün boyu kalıcı olmasını sağlayacak ve sivilce-aknelerinizi başarılı bir şekilde saklayacaktır. Kullandığınız makyaj bazı, cildinizin renk tonuna göre farklılık gösterebilir. Yani kızarıklığa meyilli bir cildiniz varsa yeşil renkli bir baz kullanabilirsiniz. Merak etmeyin, cildiniz yeşil olmayacak J  Çok kırmızılık yoksa, renk vermeyen bir baz da uygundur.

Fondöten/pudra

Fondöten olarak yoğun kapatıcılık gerektiren durumlarda cilt tipine uygun bir fondöten kullanılabilir. Yumuşak fırça hareketleri uygulayın. Eğer günlük bir makyaj yapılacaksa mineral pudra tercih edin. Belki az kapatıcılık verebilir ancak cildinize daha az zarar vermiş olursunuz. Pudralar fondöten gibi gözenekleri tıkamaz. Sadece arada bir yenilemeniz gerekir o kadar.

Yine yoğun kapatıcılık istiyorsanız, sivilcelerinizin üstünü bir kapatıcı ile kapatın,sabitleyin ve üstüne fondöteninizi geçin.


Allık uygularken,

Özellikle sivilcelerinizin üzerine parlak, simli allık ve bronzerlar uygulamayın. Onları ön plana çıkarmış olacaksınız. Hatta geniş gözenekleriniz varsa yine bunu yapmayın. Ayrıca, zaten kızarıklığa meyilli bir cildiniz olduğu için,kullanacağınız allığın rengi kırmızı veya kırmızı alt tonları da olmasın. Daha soft pembe, bronz şeftali gibi renkler daha uygun olabilir.

Göz makyajında,

Renkli bir göz makyajı yapın veya renkli bir ruj sürün. Bütün gözleri sivilcelerinizin üzerinden alır ve vurguladığınız noktaya çekmiş olursunuz.

Son olarak;siz sivilcelerinizle de oldukça güzelsiniz, bunu bilin ve keyfini çıkarınJ

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top