Antibakteriyel sabunlar sağlığa zararlı mı?


Antibakteriyel sabun mu normal sabun mu?

Günlük yaşamda hijyen ve temizlik için kullanılan antibakteriyel sabunlar hakkında her gün yeni iddialar ortaya atılmakta.Bazıları anitbakteriyel sıvı sabunların işe yaradığını,bazıları ise sağlığa zararlı olduğunu savunan bu iddiaları bilimsel ve objektif bir çerçevede,soru – cevap şeklinde  ele alalım;

Antibakteriyel sabun ne demek?

İçeriğindeki özel kimyasallar sayesinde mikropları %99 oranında yok ettiği söylenen,sıvı ve katı formlarda bulunan sabunlara antibakteriyel sabun deniliyor.


Her sabun bakterileri öldürmüyor mu ,sadece antibakteriyel sabunlar mı bakteriler üzerinde etkili?

Aslında günlük el temizliğinde kullanılan her sabun bakterilerden arınma anlamında etkilidir.Ancak bir sabunun antibakteriyel etiketine sahip olması için triclosan isimli kimyasal başta olmak üzere bazı diğer kimyasalları da içermesi gerekir.

Bu konuda yapılmış bazı klinik çalışmalar olsa da bu çalışmaların çoğu sabun endüstrisinin desteğiyle yapıldığı için,güvenilirlikleri düşüktür.

Antibakteriyel sabun –normal sabun karşılaştırmasında Güney Kore’de yapılan ve Journal of Antimicrobial Chemoterapi (Antimikrobiyal Kemoterapi Haberleri) dergisinde yayınlanan güvenilir ve tarafsız bir çalışmanın sonuçları şu şekilde özetlenebilir;

Antibakteriyel sabun ve normal sabun,günlük hayatta en sık görülen 20 bakteri türü üzerinde denendi.Bu deneme,insanların yirmi bakteriyi içeren kirli  elleri üzerinde yapıldı.

Çalışmanın sonucuna göre,triclosan içeren antibakteriyel sabunlarla normal sıvı sabunların mikropları öldürme oranları arasında bir fark bulunamadı.

Yani,antibakteriyel sabunlar hijyen anlamında normal sabunlardan daha etkili değil.

Antibakteriyel sabunları düzenli kullanmak zararlı mı?

Evet zararlı.Özellikle çocuklar ve hamileler başta olmak üzere,her gün anti-bakteriyel sabun kullanmak şu sorunlara neden olabilir;

*Ellerde aşırı kuruma,kaşınma,yara ve tahrişler.

*Antibiyotik direnci gelişmesi.

*Cilt florasının ve PH dengesinin bozulması.

*Antibakteriyel sabunlar içindeki bazı etken maddelerin kansere yol açma riski.


Günlük el temizliğinde ne tür sabunlar tercih edilmeli?

Öncelikle,antibakteriyel olsun veya olmasın sıvı sabundan uzak durulmalı,katı sabunlar tercih edilmeli...Genel kullanıma açık tuvaletlerde ve mekanlarda sıvı sabun tercih edilebilir ama sürekli bulunduğunuz ortamlarda (ev,işyeri) mutlaka kaliteli ve cildi tahriş etmeyen katı sabunlar kullanılmalı.


Diğer önerim ise,reklamlarda yer alan iddialara kanılmamalı.Bir sabunda ne kadar çok katkı malzemesi var ise,o oranda sağlığa zararlıdır.PH değeri 5,5 civarı olan  sabunlar günlük kullanımda temizlik ve hijyen sağlamaya yeterlidir.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top