Aromaterapi nedir sağlığa faydaları nelerdir?


Alternatif tıp uygulamalarının yaygınlaşmasına bağlı olarak aroma terapi de altın çağını yaşamakta... Modern tıbbın tedavi yöntemlerine destek olan alternatif tıp , bilinçli ve doğru kullanılmaz ise,yarardan çok zarar vermekte.

Bu yazımızda aromaterapi tanımını yapıp, bilimsel olarak yarar ve zararlarını inceleyeceğiz.

Aromaterapi nedir?

Bitkilerden elde edilen uçucu doğal aromatik yağların hastalık tedavisinde kullanılmasına aromaterapi denir.

Aromaterapinin hastalıkların tedavisinde bir yararı var mıdır?

Bitkisel yağlarla yapılan tedavilerin hastalık tedavisinde faydasını gösteren çalışmalar sınırlıdır.Ancak,bu sınırlı çalışmalardan bir kısmı aroma terapinin;

-Depresyon,anksiyete (kaygı) gibi psikolojik hastalıkların tedavinde 

-Kronik sağlık sorunları olan insanların yaşam kalitelerinin yükseltilmesinde

Faydalı olabileceğini iddia etmektedir.

Özellikle lavanta yağının bazı hastalık ve şikayetlerin tedavisinde etkin olduğu yine bu sınırlı bilimsel çalışmaların bir kısmı tarafından kanıtlanmıştır.Lavanta yağının iyi geldiği hastalıklar şunlardır;

-Diyaliz hastalarının iğne acısının azaltılması

-Uyku kalitesinin yükseltilmesi

-Tonsillektomi  geçiren çocuklarda ağrının azaltılması.

Aromaterapi yağları nasıl elde edilir ne şekilde uygulanır?

Aromaterapide kullanılan yağlar bitkilerin çeşitli kısımlarından alınarak distile edilir,bu saf yağlar daha sonra ;cilde masaj,teneffüs etme,banyo tuzu olarak kullanma gibi yöntemlerle uygulanır.


Aromaterapi güvenli mi?

Aromaterapide kullanılan yağların steril üretimi söz konusu değildir.Her ne kadar doğal ve saf ürünler olsa da %100 hijyenik denilemez.Bu nedenle ,özellikle cildin hassas bölgelerine uygulanan aroma terapi yöntemleri bazı enfeksiyonlara neden olabilir.

Bir diğer sağlık riski alerji ve tahriştir.Bünyenizin aroma terapide kullanılan yağa alerjik reaksiyon vermesi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Aromaterapide en hassas konu çocuklarda uygulanmasıdır.Aromaterapinin çocuklarda uygulanmasının güvenli olduğuna dair bilimsel veri ne yazık ki yoktur.

Çok önemli bir sağlık şikayeti olmasa bile, aroma terapi uygulamasının mutlaka alanında uzman bir hekimin onayı ve yönlendirmesi ile yapılması gerekir.Kendi başınıza veya eş-dost tavsiyesi ile yapacağınız aromaterapi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sağlıklı bir yaşam dileklerimle...

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top