Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler


Hastalık önleyici besinler

Bağışıklık sistemi (İmmün  sistem) vücudumuzu mikroplara karşı korur  ve hastalıkları önler.Bu görevini ise esas olarak beyaz kan hücreleri sayesinde yerine getirir.

Bakteri ve virüslerle savaşan beyaz kan hücreleri yeteri kadar üretilemezse veya çeşitli nedenlerle vücut direnci düşerse hasta oluruz.

Vücut direncini artırmaya yardımcı olan, bizi hastalıklardan koruyan,beyaz kan hücrelerinin sayısını ve gücünü artıran bazı doğal besinler vardır.Bu yiyecek ve içecekleri yeteri kadar alırsak, başta grip ve nezle olmak üzere çoğu hastalığa karşı doğal direnç kazanmış oluruz.

Hastalıklara karşı vücut direncini artıran besinler nelerdir?

Sarımsak

Bağışıklık sistemini güçlendirme denildiğinde ilk akla gelen ürün sarımsaktır.Peki sarımsak bu işi nasıl başarıyor ? Sarımsak, alisin isimli bir madde madde içerir.Alisin beyaz kan hücrelerini harekete geçiren ve bağışıklı sistemini uyaran bir maddedir.Sarımsağın keskin kokusunun da nedeni alisin’dir.

Sarımsak aynı zamanda grip,nezle,soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olan virüsleri öldüren güçlü bir yiyecektir.Kış aylarında hasta olmak istemiyorsanız, sarımsağı sofranızdan eksik etmemelisiniz.Eğer kokusu ve tadı nedeniyle sarımsak yiyemiyorsanız, kaliteli bir sarımsak ekstresi hapı satın alabilirsiniz.Ama taze sarımsak tüketmenizi tavsiye ederiz.


Soğan

Sarımsak gibi soğanda vücudu bakteri ve mikroplara karşı korur, vücudun savunma sistemini güçlendirir.Soğan yüksek miktarda Kuersetin (Quercetin) içerir.Kuersetin vücudun direncini artıran bir maddedir.Ayrıca Kuersetin’in  kanserli hücrelerle savaştığı ve büyümesini önlemeye yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Özellikle grip olmaya başladığınızı hissettiğinizde hemen orta boy bir soğanı kesip yerseniz,gribin ilerlemesini ve şiddetini azaltabilirsiniz.


Zencefil

En popüler şifa kaynaklarından biri olan zencefil, bir çok ilacında etken maddesidir.Performans artırma,dayanıklılık ,direnç artırma gibi pek çok yararı olan zencefil (ginger),sinüsleri açar,öksürüğü artırarak balgamın atılmasına yardımcı olur.

Shagol ve gingerol gibi güçlü antienflamatuarlar içeren zencefil yaraların tedavisinde, vücudun toksinlerden temizlenmesinde,grip ve nezle virüslerinin yok edilmesinde yardımcı bir bitkidir.


Acı biber

Acı biber,acı tadınıda veren kapsikum içerir.Kapsikum bağışıklık sistemi üzerinde direk etkili bir maddedir.Ayrıca zengin bir C Vitamini deposu olan acı biber , vücudun toksinlerden temizlenmesinde,griple savaşta,vücudu savunan beyaz kan hücrelerinin üretiminde önemli bir göreve sahiptir.


Kabak

Balkabağı  C Vitamini ve Karotenler için iyi bir kaynaktır. Doğada bulunan 600 karotenoidin 6 tanesi kabakta bulunur ve bunlar insan sağlığı için çok değerlidir.Karotenlerin ; Kanserden korunma,cildi Güneş’in zararları ışınlarından koruma,göz sağlığının güçlendirilmesi ,kalp hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olmak gibi bir sürü faydaları vardır.

Turunçgiller

Portakal,greyfurt,mandalina gibi turunçgiller C vitamini kaynağıdırlar.C Vitamini hücrelerin korunması, nezle ,grip gibi hastalıkların önlenmesi,üreme sağlığının güçlendirilmesi gibi pek çok faydaya sahiptirler.

Turunçgilleri suyunu içmek yerine taze tüketmeniz alacağınız faydayı en üst seviyeye çıkaracaktır.


Yeşil çay 

İçeriğindeki antioksidan kateşinler sayesinde kanserle savaşta çok değerli bir içecektir.Yine içeriğindeki flavanol ve kateşinler sayesinde grip,nezle soğuk algınlığı gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.Metabolizma hızlandıran yeşil çay,kilo vermede de önemli bir içecektir.

Yeşil çayın diğer faydaları ise; Metabolik sendrom riskinin azaltılması,kolesterolün azaltılması,kan şekerinin ayarlanması,stres kontrolüne yardımcı olmasıdır.

Vücudu hastalıklara karşı koruyan diğer önemli yiyecekler ; Kivi,mantar,koyu yapraklı yeşillikler ve domatestir.Tüm bitki ve meyveler sağlığımız için gereklidir ama ,yukarıda saydığımız besinlerde vücudumuzun savunma sistemini destekleyen vitamin ve mineraller daha fazla bulunmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam dileklerimizle...

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top