Çıplak uyumanın sağlığa faydaları


Amerika’da yapılan bir anketin sonuçlarına göre,insanların yalnızca %8’inin çıplak uyuduğu ortaya çıkmış.Oysa,çıplak yatağa girmenin fiziksel ve psikolojik bir sürü faydası olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Bu yazımızda çıplak uyumanın yararlarını maddeler halinde ele alacağız;

Çıplak uyumak çiftleri duygusal ve bedensel anlamda birbirine yaklaştırır

Eğer evli bir çift yatağa çıplak girerse,hem duygusal hem de bedensel olarak daha yakın olurlar..Bu bilimsel gerçeğin nedeni ise basit; Beden kendini ılık tutmak için diğer bedene yaklaşacaktır. Tersten söyleyecek olursak;Kalın pijamalarla yatağa giren ve yüksek oda sıcaklığında uyuyan çiftler serin kalmak için birbirlerinden uzaklaşırlar.

Çıplak uyuyan çiftler daha mutlu ve uyumludur

İngiltere’de 1000 çiftle yapılan bir araştırmanın sonucuna göre,birlikte çıplak uyuyan çiftlerin daha mutlu,uyumlu ve enerjik oldukları ispatlanmıştır.Çünkü,çıplak uyuyan ve birbirlerine yaklaşan çiftler gece boyu daha huzurlu oldukları için uyku kaliteleri de daha yüksektir.Derin ve kaliteli uykunun stresi azaltıp,daha uyumlu olmayı sağladığını kanıtlayan  onlarca bilimsel çalışma bulunmaktadır.


Çıplak uyumak aşk hormonu (oksitosin) salgılanmasını teşvik eder

Yapılan ufak çaplı iki klinik araştırmada çıplak uyumanın aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin salgılanmasını artırdığı gösterilmiştir.

Oksitosin aşk hormonu olarak bilinse de,bireyin sadakat,sosyal ilişkiler,bağlılık,karşıdakini anlama (empati yapma) gibi çoğu sosyalleşme davranışı üzerinde direkt etkisi vardır.Oksitosin seviyesi düşük olan insanların narsist,psikopat,antisosyal olma eğilimleri daha yüksektir.


Çıplak uyumak kilo vermeye yardımcı olur

Kadın /erkek fark etmeksizin,çıplak uyuyan insanlarda vücut kendini ılık tutmak için gece boyunca aktif olur.Bu aktivite kahverengi yağ üretimini teşvik eder.

Peki kahverengi yağ nedir ve neden faydalıdır?

Vücut ısısını korumak için enerji yakar.Bu enerjiyi yakımında ise kahverengi yağ hücreleri çok önemlidir.Örneğin bebeklerde ve çocuklarda kahverengi yağ hücreleri daha fazladır.Çünkü vücut kendi ısısını korumak için bu hücreleri kullanır.Yaş ilerledikçe kahverengi yağ azalır,kilo nedeni olan normal yağlanma artar.

Eğer çıplak uyursanız,vücut ısısını korumak için yeniden kahverengi yağ üretimini teşvik eder ve kilo vermeniz kolaylaşır.Kahverengi yağın diğer bir avantajı ise insülin direncini azaltması,yani şeker hastalığını önlemeye yardımcı olmasıdır.


Çıplak uyumak çiftlerin seks hayatını güçlendirmeye yardım eder

Ten teması çiftlerin cinsel dürtülerini artırıp cinsellik hormonlarının (testosteron,östrojen,progesteron) seviyelerini yükseltir.Böylece çiftler daha sık cinsel ilişkiye girerler,doyumları artar ve evlilik bağları güçlenir.

Çıplak uyumayı kolaylaştırmak için yapmanız gerekenler;

*%100 pamuktan yapılmış nevresim,çarşaf,yorgan ve yastık kılıflarını tercih edin.

*Oda sıcaklığının 22-23 derece olmasını sağlayın.

*İlk denemelerinizde üşüyüp hasta olmamak için, kademeli olarak pijamalarınızın kalınlığını azaltın.

*Eğer sağlık sorunlarınız nedeni ile çıplak uyumak size uzaksa,mümkün olduğunca ince pijamalarla 23 derece ısıda uyumaya vücudunuzu alıştırın.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top