Çok uyumanın zararları


Aşırı uykunun sağlığa zararları

Sağlıklı bir yaşam için yeterli ve sağlıklı uykunun önemini sanırım bilmeyenimiz yok... Günde 7-8 saat kaliteli uyku , sağlıklı bir yetişkin için ideal süre.

Herşeyin olduğu gibi,uykunun da fazlası zarar.Eğer gereğinden fazla uyursak bazı hastalıklara da davetiye çıkarmış oluruz.

Aşağıda , bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olan aşırı uykunun neden olabileceği hastalıklar yer almakta.

Fazla uyumanın 7 zararı

1- Aşırı uyku depresyon riskini artırır

2014 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada ,günde 9 saatten  fazla uyuyan insanların, günde 7-9 saat arası uyuyan insanlara nazaran depresyona yakalanma ihtimalinin iki kat daha olduğu kanıtlanmıştır.

Fazla uyuyarak günün ritmini yakalayamamak, kendini hayatın dışında hissetmek gibi nedenler, depresyon ve diğer psikolojik sorunlara neden olabilmekte.

2- Aşırı uyku beyin fonksiyonlarını bozabilir

2012 yılında yapılan bir çalışmada 9 saatten fazla veya 5 saatten az uyuyan yaşlı kadınların beyin fonksiyonları 6 yıl süreyle gözlemlenmiş ve normal uyuyan kadınlara nazaran beyin fonksiyonlarında belirgin bir kötüleşme görülmüş.


3- Fazla uyumak gebe kalma ihtimalini azaltabilir

Güney Kore ‘de 2013 yılında 650 kadınla yapılan bir bilimsel çalışmada günde 7-8 saat uyuyan kadınlarla , günde 9- 11 saat uyuyan kadınların hamilelik oranları karşılaştırılmış.

Günde 7-8 saat uyuyan kadınların hamile kalma oranları 9-11 saat uyuyan kadınlara nazaran daha yüksek çıkmış.

Çok uyumanın , vücudun doğal ritmini (sirkadiyen ritim) bozduğu,hormon salgılanması ve yumurtlama döngüsünü olumsuz etkilediği de bilinen bir gerçek.


4- Aşırı uyku diyabet riskini artırır

Kanada ‘da yapılan bir araştırmada , günde 9 saatten fazla uyuyan yetişkinlerin ,günde 7-8 saat uyuyanlara nazaran tip 2 diyabete yakalanma ihtimalinin iki kat fazla olduğu gösterilmiştir.

5- Fazla uyumak kilo alımına ve obeziteye neden olur

10 saat ve üzeri uyuyan insanların günde 7- saat uyuyanlara nazaran %25 daha fazla kilo aldıkları bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.

Aşırı uykunun hareketsiz yaşamı teşvik etmesinin ve insanın tembelleşmesine neden olmasının kilo alımında temel faktörler olduğu düşünülmektedir.


6- Gereğinden fazla uyumak kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır

Amerika Kardiyoloji Okulu ‘nun 2012 yılında 3000 hasta verisi üzerinden yaptığı kalp hastalığı –uyku ilişkisini gösteren araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcı!

Günde dokuz saatten fazla uyuyan insanların 7-9 saat uyuyan insanlara nazaran kalp krizi geçirme riskleri 2 kat, damar hastalığına yakalanma riskleri ise 1,1 kat daha yüksek.


7- Fazla uyumak erken ölüme neden olabilir

2010 yılında, 16 bilimsel çalışmanın dataları değerlendirmeye alınmış. Bu değerlendirmede 1.383.00 ex (ölüm) vakasında uyku süreleri incelenmiş.8 saatten fazla uyuyanların ölüm oranları ,7-8 saat uyuyanlara göre 1,3 kat daha fazla bulunmuş.

Tüm bu sonuçlar gösteriyor ki, günde 7-8 saat kaliteli uyku uyumalı ve gün içinde hareketli bir yaşamı tercih etmeliyiz.

Sağlıklı bir yaşam dileklerimizle...

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top