Dondurmanın Sağlığa Fayda ve Zararları Neler?


Dondurma Yemek Sağlıklı mı?

Dondurma yaz mevsiminde vazgeçilmez serinleticilerden birisidir.Yapılan bir anketin sonuçlarına göre,insanların %92 ‘si dondurmayı seviyor.Geriye kalan %8 ‘in ise önemli bir kısmı dondurma yemeyi sevdiği halde sağlık sorunları nedeniyle dondurmadan uzak duruyor(diyabet,bademcik iltihabı,v.d hastalıklar).

Evrensel bir rahatlatıcı ve serinletici olan dondurma sağlığa yararlı mı yoksa zararlı mı? Dondurma yemenin faydaları,riskleri ve sakıncaları neler?

Bilimsel veriler eşliğinde bu soruların cevaplarını verelim;


Dondurma Enerji Kaynağıdır

Eğer bahar ve yaz mevsimi geçişlerinde halsizlik /yorgunluk hissediyorsanız,dondurma azalan enerjinizi artırmanıza yardımcı olabilir.Bir kup dondurma yaklaşık 15 gram karbonhidrat,7 gram yağ ve 2 gram da protein içerir.250 ml. Dondurma ise yaklaşık 137 kilokaloridir.

Dondurma vitamin ve mineraller açısından zengindir

Üretiminde %98 oranında süt kullanılan dondurma, mineral ve vitamin deposudur.Günlük Fosfor ve Kalsiyum ihtiyacının önemli kısmı 1 büyük boy külah dondurmadan sağlanabilir.

Dondurmanın ihtiva ettiği vitaminler ise ;A,C,D,E ,B 6 ve B 12 ‘dir.Dondurma aynı zamanda Folik asit,niasin ve riboflavin kaynağıdır.


Dondurmanın sağlık açısından riskleri ise şunlardır;

İçeriğindeki hayvansal yağlar damar hastalıklarına neden olabilir.Çünkü kaliteli ve lezzetli dondurma yapmak için en az %10 yağ içeren süt kullanılmalıdır.Hatta bazı dondurma türlerinde %16 yağlı sütler tercih edilir (örneğin Maraş dondurması).

Tam yağlı sütten imal edilen dondurma kötü kolesterolün artmasına,dolayısı ile damar plaklarına sebebiyet verebilir.

Dondurmanın sağlık açısından bir diğer sakıncası da Fruktoz ve Glikoz içermesidir.Yani şekerli bir tatlı olduğu için yüksek miktarlarda tüketilmesi diyabet (şeker hastalığı) riskini artırabilir.

Bu iki sorunun haricinde hassas bünyelerde tonsillit (bademcik iltihabı),mide üşütmesi,diş ağrısı gibi geçici hastalıklara neden olduğu herkes tarafından bilinen gerçeklerdir.

Dondurmanın sağlığa fayda ve zararlarını bu şekilde özetledikten sonra,cevabı çok merak edilen bir soruyu yanıtlayarak yazımızı sonlandıralım;

Günde ne kadar dondurma yemeli?

Yetişkin bir insan için haftada(150-200 ml) dondurma yeterlidir.Ancak gün içerisinde başka tatlı yiyecek ve içecekler tüketildiyse dondurma fazladan şeker yüklemesi yapacağı için o gün yenilmemelidir.

Çocuklar ise haftada  6-8 top dondurmayı geçmemelidir.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top