Elektronik Sigara Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey!


Elektronik Sigara Hakkında En Çok Merak Edilen 8 Şey

E-sigara olarak da bilinen elektronik sigaraları tüm yönleriyle ele alacağım yazıma başlamadan önce sigara tiryakiliği ile ilgili 3 bilimsel veriyi sizlerle paylaşmak isterim;

1-Dünyada her yıl 6 milyon kişi sigara bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor.

2-Sigaradan kaynaklı her 10 ölümden birisi,hayatında hiç sigara içmemiş,çevresindeklerin sigara dumanına maruz kalmış’’pasif içicilerden’’.

3-1.8 milyar insan(dünya nüfusunun %18’i) sigara içme yasakları sayesinde sigaranın zararlı etkilerinden korunuyor.

Kaynak:Dünya Sağlık Örgütü(WHO)


Zararları herkesin malumu olan sigarayı bırakmak için yeni sayılabilecek yöntemlerden birisi de ‘’elektronik sigara’’.

Elektronik sigara konusunda bilim insanları deyim yerinde ise,ortadan ikiye bölünmüş durumda...Bazı klinisyenler ve uzmanlar elektronik sigarayla yaptıkları klinik çalışmaların sonuçlarına dayanarak,sigara bırakma yöntemleri arasında en iyisi olduğunu söylerken,karşıt görüşte yer alan uzmanlar,e-sigaranın sigarayı bırakmada faydası olmadığını,hatta kalitesiz elektronik sigaraların sağlık için risk teşkil ettiğini savunmaktalar.

Bu yazımda,her iki görüşe de eşit mesafede durarak,bilimsel veriler eşliğinde elektronik sigaralar hakkında merak edilenleri soru-cevap yöntemiyle ele alacağım.Hazırsanız başlayalım;

Elektronik sigara nedir?

Elektronik sigara;batarya yardımıyla ısıtılan buharın,nikotin içeren veya içermeyen kartuştan geçerek nefes yoluyla bedene alınmasına yarayan cihazdır.

Elektronik sigarayı kim icat etti?

Çinli eczacı Hon Lik,2003 yılında ilk elektronik sigarayı imal etmiş ve 2004 yılında Pazar sunmuştur.Lik’in Golden Dragon ismiyle kurduğu şirket 2006 yılında ihracata başlamış ve şirketin ismi Ruyan olarak değişmiştir.

İlk üretilen elektronik sigaralar ile yeni ürünler arasındaki temel farklar nelerdir?

En büyük fark otomatik/manuel ayrımıdır...Eski tiplerde sigarayı içinize çekmek istediğinizde manuel bir tuş yardımı ile ısıtıcıyı açıp,buharlaşmayı sağlamanız gerekiyordu.

Yeni jenerasyon elektronik sigaralar ise tam otomatiktir. Yani inhale etmek(içinize çekmek istediğinizde) ısıtıcı ve atomizer otomatik olarak devreye girer.


Elektronik sigara kaç parçadan oluşur?

Ufak farklılıklar olmakla birlikte,çoğu elektronik sigara şu parçalardan meydana gelir;

-Bararya;Şarj edilebilen batarya,likitin buhara dönüşmesi için enerji üretir.

-Atomizer;Likitin buhara dönüştürüldüğü kısımdır.

-Kartuş;Nikotinli veya nikotinsiz farklı aromalarda olan bu kartuştan geçen buhar,elektronik sigaranın ağızda bir tat bırakmasını sağlar.

Ağızlık:Elektronik sigaranın son aparatıdır.Ağza temas eder ve buharın içeri çekilmesini sağlar.


Elektronik sigarayla yapılan klinik çalışma var mı?

Elektronik sigaranın faydaları ve zararları üzerine yapılmış çeşitli meta-analizler ve klinik çalışmalar bulunmakta...En son çalışma ise 13 Eylül 2016 yılında sonuçları açıklanan ve İngiltere’de yapılan klinik çalışma.Bu çalışmanın verilerine göre,elektronik sigara kullanımı sigarayı bırakmaya yardımcı oluyor.10 yıllık bir dataya ve binden fazla gönüllü katılımcıya sahip olan çalışmadan aldığım bu özetin orijinal linki altta yer almaktadır.

http://bmj.com/content/354/bmj.i4645


Elektronik sigara kartuşları sağlığa zararlı mı?

Kartuşlarda genellikle propilen glikol ve meyve aromalı gliserin bulunur.Propilen Glikol 1950’li yıllardan beri astım tedavisinde kullanılan nebulizer cihazlarında kullanılan bir maddedir.Ek bilgi;Disko ve eğlence yerlerinde üretilen sanal buharın da kaynağı propilen glikoldür.

Ayrıca,dünyanın tıp otoritesi kabul edilen FDA(Amerika Gıda ve İlaç Kurumu) Propilen Glikol’ü ‘’Genellikle Güvenilir-Generally Recognized as Safe’’ kategorisine almıştır.

Bununla birlikte,Toraks Derneği Tütün Çalışma Grubu’nun verilerine göre,nikotin içeren kartuşlar zaten zararlı.İçermeyenlerde ise,propilen glikol ve gliserole ek olarak;etanol,aseton,etilen glikol gibi onlarca zararlı madde bulunmakta.


Elektronik sigaranın zararları neler?

Nikotin içeren kartuşlar tıpkı sigarada olduğu gibi sindirim sistemi başta olmak üzere organlara zarar verme potansiyeline sahiptir.

Ayrıca,elektronik sigaranın alışkanlık yaptığını ve normal sigara ile birlikte kullanımının yaygın olduğunu rapor eden çalışmalar da mevcuttur.

Elektronik sigara sigarayı bırakmada işe yarar mı?

Yukarıda özet verisini paylaştığım çalışmaya göre İngiltere’de sigara tiryakileri elektronik sigara kullanımına teşvik edilmekte.Ancak ülkemizde henüz böyle bir yasal düzenleme veya sağlık otoritesinin bir girişimi bulunmamakta.

Dolayısı ile,sigarayı bırakmak için bir sağlık kuruluşuna başvurup önerilen tedaviyi uygulamak en doğru yöntem olacaktır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top