Göğüsler kaç yaşına kadar büyür?


Göğüslerimizin büyümesi hangi yaşlarda sona erer?

Vücudumuzun çoğu organından farklı olarak,göğüs gelişimi kesin sürelerle tanımlanabilecek bir konu değildir...Göğüslerin büyümesinde iki temel faktör vardır;Bunlardan birincisi genetik,diğeri ise vücudun hormonsal yapısıdır.

Aslında göğüsler anne karnındayken gelişmeye başlarlar.Süt kanallarının ve salgı bezlerinin oluşumu bu döneme denk gelir.

Çocukluk evresinde de büyüme devam eder.Ancak gözle görülür büyüme ergenlik dönemine denk gelir.Overler tarafından salgılanan östrojen hormonu,ergenlikte göğüslerin belirginleşmesinin en önemli nedenidir.

Adet başlangıcı ise göğüslerin tam anlamıyla kadın göğüslerine sahip olunduğunun işaretidir.Menstruasyonun başlangıcı,göğüslerin süt salgılama kapasitesine ulaştığını gösterir.

Doğumdan adet dönemine kadar kısaca özetlediğimiz göğüs gelişimi ne kadar devam eder? Bir kızın veya kadının göğüsleri kaç yaşına kadar büyür?


Şimdi de bu soruları cevaplayalım;

Çoğumuzun bildiği gibi,adet  döneminde göğüsler bir miktar büyür ve hassaslaşır. Bu büyümenin nedeni,salgılanan östrojen ve progesteron seviyelerindeki artıştır.Vücut,gebeliği teşvik etmek için böyle bir değişim yapar.Ancak regl bitince göğüsler eski haline dönerler.

Göğüslerin fark edilir derecede büyüdüğü en önemli dönemeçlerden bir diğeri ise hamilelik evresidir.Salgılanan annelik hormonları,süt üretimini artırır ve göğüsler daha büyük olur.

Hamilelik ve emzirme döneminde yaşanan meme büyümesi kalıcı mıdır?

Aslında bu konuda farklı klinik veriler mevcuttur.Çoğu kadında gebelik ve ardından yaşanan emzirme döneminde görülen göğüs büyümesi geçici iken,bazı kadınlarda kalıcı olduğu kanıtlanmıştır.

Çocuk sahibi olduktan sonra göğüslerinin bir-iki beden büyüdüğünü söyleyen önemli sayıdaki kadın,bu bilimsel gerçekliğin bir diğer göstergesidir.


Adet ve gebelikten bağımsız olarak genç bir kızın göğüs büyümesi 20’li yaşların ortalarına kadar devam edebilir (20-25 yaş). Bu yaşlardan sonra meme gelişimi devam eden kadınlar olduğu ispatlansa da, klinik anlamda nadir görülen bir durumdur.

35 yaş civarında ise göğüsler final gelişim seviyesine ulaşırlar.Bu yaştan itibaren büyüme yerine,ilerleyen yaşlarda görülecek menopozun etkisiyle hormon seviyeleri azalacağı için küçülmeden söz edilebilir.

Tavsiye:Sitemizin alt kuruluşu olan Mahrem Shop'ta Göğüs büyütücü ve toparlayıcı krem ve pompalar satılmakta.

Mahrem Shop ''Kadın Cinsel Bakım Ürünleri'' sayfasına gitmek için bu yazıya tıklayabilirsiniz.Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top