Günde ne kadar C Vitamini almalıyız?


Gereğinden fazla C vitamini alımının zararları

Vücudumuz için hayati öneme sahip olan C Vitamini,vitaminler arasında en popüler olanıdır.Bu kadar çok bilinmesinde grip,nezle,soğuk algınlığı gibi hastalıklarda önleyici olarak kullanılmasının rolü büyüktür.

Sağlık ve diyet sayfalarımızda yer alan bir çok yazıda ele aldığımız üzere C Vitamini,sadece nezle ve gribe karşı vücut direncini artırmada işe yaramaz.C Vitaminin sağlığıma diğer yararları özetle şunlardır;

*Cilt ve saç sağlığını korumaya yardımcıdır.

*Üreme hormonlarının sağlığını korumaya ve artırmaya yardım eder.

*Vücuda alınan demirin emilimini sağlar.

*Kolesterolü düşürmede ve kalp damar sağlığında bazı yardımcı rolleri vardır.

İnsanlar C Vitamini alımı konusunda oldukça hassastırlar.En iyi bilinen Vitamin olması,ülkemizde bol miktarda yetişen meyve /sebzelerin C Vitamini açısından zengin olması (portakal,mandal,na,yeşil biber v.d)Türk insanının C Vitaminine ilgisini artırmaktadır.


Doğal yollardan alınan C Vitamini (eğer vücudun bir emilim sorunu yoksa) sağlık açısından önerilen yöntemdir.Ancak günümüzde çeşitli vitamin takviyeleri ve vitamin hapları ile gereğinden fazla C Vitamini alımı söz konusudur.Gereğinden fazla C Vitamini almak şu sorunlara neden olabilir;

İshal,Mide bulantısı,kusma,Mide ekşimesi(yanması),Uykusuzluk,baş ağrısı ve böbrek taşı.

Vitaminlerin fazla alınması,bünyeyi yorar.Vücut kendini korumak adına fazla alınan Vitamini hiçbir işleme tabi tutmadan dışarı atar.

Sağlıklı bir yaşam için tüm vitaminleri doktor tavsiyesi ile kullanmak gerekir.Özellikle internette  bitkisel takviye,doğal enerji kaynağı gibi isimlerle satılan tüm ürünlerden uzak durmakta fayda var.

Bir günde ne kadar C Vitamini almamız gerek?

Sağlıklı bir yetişkin için gereken günlük C Vitamini 60-90 Mg(miligram) ‘dır.C Vitamini alımında üs limit ise 2000 mg ‘dır.Bu seviyenin üstünde C vitamini almak sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bir günde ihtiyacımız olan C Vitaminini; büyükçe bir portakaldan,bir kase doğal çilekten,bir porsiyon(150 g) brokoliden rahatlıkla alabiliriz.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top