Güneş kremi sağlığa zararlı mı?


Güneş kremleri işe yarıyor mu?

Ozon tabakasındaki incelme,iklim değişiklikleri ,artan sağlık bilinci gibi nedenler, insanların güneş kremlerine ve spreylerine ilgisini arttırdı.Bu ilginin artmasında çocuklarını güneşin zararlı ışınlarından korumak isteyen anne babaların payı da büyük...

Yaz döneminde ve deniz tatilinde kullanımı artan güneş krem ve spreyleri için ,son yapılan bilimsel çalışmalar ışığında bir yazı hazırladım.Bu yazıda;

Güneşin zararlı ışınlarından cildi koruduğu iddia edilen güneş kremi gerçekten işe yarıyor mu? Koruyorsa bile hergün güneş kremi kullanmak doğru mu? Kaliteli ve sağlıklı bir güneş kreminin içeriğinde neler olmamalı? Sorulanın cevaplarını bulacaksınız.


Uluslararası çalışan,gönüllü bir birlik olan Çevre Çalışma Grubu (Enviromental Working Group) ,2015 yılı güneş kremi raporunu yayınladı.Bu raporu yayınlamak için piyasada satılan 1700 Güneş Kremi,Güneş Losyonu ve Spreyini incelemeye tabi tuttu.

Sonuçlar gerçekten şaşırtıcı ve ürpertici çıktı! Şöyle ki;İncelenen Güneş Koruyucu ürünlerin % 80 ‘i sağlıksız!Sağlıksız ürünlerden markalı ve pahalı olanların sayısı da oldukça fazla...

Çevre Çalışma Grubu’nun güneş kremlerinde bulduğu sağlık risklerinin başlıcaları ise şunlar;

Ürünlerin büyük kısmında Oxybenzone ve A Vitamini mevcut.Oxybenzone cilt sorunalrını artıran bir kimyasal.A Vitamini ise, normalde sağlık açsından elbette faydalı ama,cilde uygulandığında Güneş ışınlarına hassasiyeti artıran bir vitamin. Bronzlaştırıcı olarak satılan çoğu ürünün içeriğinde bol miktarda A Vitamini olmasının nedeni de bu dur.

Oxybenzon’un  hormon sistemine verdiği zararlardan dolayı Japonya’da kullanımı kısıtlanmış kimyasallar arasında olduğunu da ek bilgi olarak verelim.

Güneş ışınlarından koruyucu ürünlerde bir diğer sorun ise firmaların yanlış yönlendirmesi.Yüksek koruma faktörlü (+30 -+50) güneş kremlerinin satışını teşvik eden firmalar,bu ürünlerin cildimizi UV ışınlarından daha fazla koruduğunu iddia etmekteler.Bu iddiaları bilimsel anlamda doğru ancak,tüketicilerin yaptığı hata şu;Yüksek koruma faktörlü Güneş kreminin cildi daha fazla koruduğunu düşünerek bir defada çok fazla kullanıyoruz.

Bu bilgilerden sonra,soru-cevap şeklinde güneş kremleri hakkında merak edilenleri ele alalım;


Güneş kremi nasıl kullanılmalı?

Suyla temasınız yoksa en fazla iki saatte bir yeniden uygulamalısınız.Denizden,havuzdan her çıkıldığında ise tekrar uygulanmalı.

Güneş spreyimi yoksa Güneş kremi mi daha sağlıklı?

Kremler cildin yüzeyini kaplar ve nefes almasını zorlaştırır.Bu nedenle güneş spreyleri daha sağlıklı bir seçenektir.

En iyi güneş kremi /spreyi hangisi?

Yukarıda da açıkladığım gibi,markalı,pahalı ürünlerde bile sağlığa zararlı katkı maddeleri bulunmuş...Güneş kremi alamdan önce içeriğini okuyun.Oxbenzan ihtiva eden ürünleri almayın.A Vitamini içeren ürünlerin ise Güneş ışınlarına duyarlılığı artırdığını unutmayın.Eczanede satılan,dermo kozmetik alanında faaliyet gösteren firmaların ürünlerini satın almak daha sağlıklı olabilir.(Örn:La Roche-Posay,Sebamed, v.d).

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top