Himalaya tuzu nedir sağlığa faydaları nelerdir?


HimalayaTuzu nedir?

‘’Tuz’’dediğimiz zaman akla ilk olarak yemeklerde kullanılan sofra tuzları yani‘’rafine tuzlar’’ geliyor. Oysaki her yerde tüketmeye alıştığımız rafine tuzlar insan vücudu için oldukça sağlıksızdır. Ama gerçek tuzlar kesinlikle sandığınızdan daha çok sağlıklıdır. Tuzları 3 grupta ayırabiliriz;

-İşlenmiş tuzlar

-Deniz ve kaya tuzları

-Kristal tuzlar (işlenmemiş doğal)

İşlenmiş tuzlar (sofra tuzları) sağlık açısından en zararlı tuzlardır. İçerisinde alüminyum bazlı yapay nem tutucular bulunur. Bu da zeka geriliği ve felç gibi rahatsızlıklara kadar yol açabilir. Ayrıca yapay tuzlar kemik üzerinde birikir ve kristalleşir ve böylece eklem ağrılarına neden olur. Rafine yani yemeklik tuzların %97,5 i sodyum klorür, geri kalan %2,5’inde iyot ve nem tutucu kimyasal içerir. Vücuttan atılması için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Aşırı rafine tuz alındığında su molekülleri sodyum klorür molekülünün etrafını sarar ve vücut bunu nötralize edemeden hemen sodyum ve klorüre ayrıştırır. Bu işin oluşması için hücre içinden su çekilir ve hücreler buruşur,aynı zamanda tansiyon da yükselir. Vücuda hiçbir faydası yoktur.

Deniz tuzları,  gün geçtikçe denizlerin kirlenmesi nedeniyle yine sağlıksız bir seçim gibi görünmektedir.

Kaya tuzları da eski denizlerin kuruması sonucu kayalarda birikmiş denizin tuzudur. Çok önceleri oluşmuş olduğu için günümüz atıklarından ve kirliliğinden etkilenmemiştir. Deniz tuzlarından biraz daha sağlıklı olduğu söylenebilir.

Kristal tuzlar ise oluşan kaya tuzlarının zamanla kristalleşmiş haline denir. Kristal tuzlar içerisinde en iyisi içerisinde 84 element barındıran himalaya tuzudur.Himalaya tuzunda bulunan 84 element aynı şekilde vücudumuzda da bulunmaktadır. Rafine tuzlarda bu elementlere rastlamamaktayız. Himalaya tuzlarını kaya şeklinde odanızda bulundurabilir, himalaya sabunları ile cildinize masaj yapabilir ve yemeklerinizde kullanarak tüketebilirsiniz.

Himalaya tuzunun sağlığa yararları;

Sistemik PH dengesini sağlar ve vücudu toksinlerden arındırır.

Vücuda gerekli olan çoğu mineraller Himalaya tuzunda bulunmaktadır.

Kan şekerini dengeler

İçindeki mineraller sebebiyle depresyonla savaşır, mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur.

Fiziksel ve ruhsal yorgunluğa, baş ağrılarına iyi gelir.

Canlılık vererek konsantrasyonu arttırır.

Damar sertliğini önler, kalp, damar tansiyon rahatsızlıklarına iyi gelir.

İshali durdurur ve bağırsakları temizler.

Cildi güzelleştirir.

Hormonsal sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Kas spazmlarına iyi gelir

Çok güçlü bir antihistaminiktir.

Himalaya tuzu kürü nedir? Nasıl yapılır?

Himalaya kristalini kapağı metal olmayan cam bir kavanoza koyup üstüne su koyun. 2 saat sonra suyunuzu içebilirsiniz. Su bittikçe yeni su ekleyerek devam edebilirsiniz.

Tuzun rafine olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yarım çay bardağı üzüm sirkesi içine bir tatlı kaşığı kadar tuz atın. 5-10 dakika kadar bekleyin. Sirke yeni açılmış gazlı bir içecek gibi aşağıdan yukarı doğru köpürmeye başlıyor ve bulanıklaşıyorsa o tuz doğal değildir.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top