Kısırlığa iyi gelen yiyecekler


Kısırlığa ne iyi gelir? 

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından birisi de kadın ve erkeklerde görülen kısırlıktır (infertilite). Obezite, hareketsiz yaşam,teknolojinin beraberinde getirdiği yüksek radyasyona maruz kalma (kablosuz ağlar, cep telefonu,baz istasyonları v.d) ,hava kirliliği,sağlıksız beslenme gibi nedenler kısırlık sorunlarının artmasına neden olmakta.

Erkeklerde sperm kalitesi ve sayısı, kadınlarda ise yumurta kalitesi yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı düşmekte, çocuk yapmak isteyen çiftlerin bu isteklerine ulaşması zorlaşmaktadır.Her geçen gün çocuk sahibi olmak için aşılama,tük bebek gibi yöntemlere başvuran çift sayısı gözle görülür derecede artmaktadır.

Aşağıda infertilite (kısırlık ) sorunun çözümünde faydalı yiyecek ve içecekleri  öğrenebileceğiniz bilimsel bir makale bulunmakta.Ancak uyarmak isteriz ki; Bu besinleri tüketmek kısırlık tedavisinde tek başlarına bir işe yaramazlar.Hatta bazı besinleri aşırı tüketmeniz başka sağlık sorunlarına neden olabilir.Kısırlık sorunu için alanında uzman bir doktorla görüşmeniz ve uygun gördüğü tedaviyi uygulamanız gerekir.

Doğurganlığı artıran yiyecek ve içecekler

Portakal ve Greyfurt suyu

Portakal ve greyfurt suyu bol miktarda Poliamin içerir.Poliamin içeriğindeki Pütresin hem sperm hem de yumurta sağılığı ve kalitesi için önemli bir organik bileşendir.

Portakal ve greyfurt suyunun üreme sağlığına diğer katkısı C vitamini sayesinde olmaktadır.C vitamini kadın hormon seviyesinde düzenleyici bir etkiye sahiptir.


Eskitilmiş peynirler

Hayvansal gıdalarda Poliaminler açısından zengindirler.Özellikle kaşar,cheddar,parmesan,tulum gibi bekletilmiş(eskitilmiş) peynirler üreme sağlığı açısından oldukça faydalı besinlerdir.


Tam yağlı süt ürünleri ve yoğurt

Harvard Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre tam yağlı süt ürünleri (yoğurt,dondurma,süt) tüketen kadınların daha az yumurtlama sorunu yaşadıkları kanıtlanmıştır.

Karaciğer

Büyükbaş karaciğeri (sığır ve dana) üreme sağlığında önemli rol oynayan vitaminler ve organik bileşenler açısından zengindir.Bir porsiyon (68 gram) ciğerden;

Günlük A ve B12 vitamin ihtiyacının tamamını , Folik asit ihtiyacının % 43’ünü, Selenyum ihtiyacının % 35’ini,Çinko ihtiyacının ise %24 ‘ünü karşılanır.

Tüm bu vitamin ve minareller sperm sağlığı,sperm hareketliliği,yumurta kalitesi için son derece gereklidirler.

Domates

Mevsiminde tüketilen domates üreme sağlığı için faydalı bir besindir.Çünkü domates likopen isimli bir antioksidan içerir.Likopen erkekte sperm kalitesini yükseltir.Yapılan bilimsel bir çalışmada,8-12 ay boyunca günde 4-8 mg likopen alımının sperm sağlığını ve hamilelik oranlarını artırdığı kanıtlanmıştır.

Kuşkonmaz

Besin değeri yüksek olmasna rağmen düşük kalorili bir sebze olan kuşkonmaz , kısırlığa en iyi gelen besinlerdendir.Bir kase kuşkonmazdan;

Günlük folik asit ihtiyacımızın % 60’ını, günlük K vitamini ihtiyacımızın tümünü,çinko ihtiyacımızın % 8’ini ve Selenyum ihtiyacımızın %16 ‘sını sağlarız.

Kuşkonmaz, üreme sağlığında önemli rol oynayan ;A,C ve B vitaminleri açısından da zengindir.


Nar ve Nar suyu

Narın sağlığımza faydaları saymakla bitmiyor.Nar üreme sağlığında da önemli bir role sahip.Çünkü nar yüksek miktarda antioksidan ihtiva ediyor.Yukarıda da belirttiğimiz üzere,antioksidanlar sperm sayısı ve sperm hareketliliğini yükseltmek için son derece önemli.

Fareler üzerinde yapılan iki çalışmada narın sperm sayısı ve sperm hareketliliğini artırarak hamilelik ihtimalini yükselttiği kanıtlanmıştır.Nar suyu yerine narı çekirdekleri ile yemeniz maksimum faydayı almanızı sağlayacaktır.

Sperm sayısı,sperm hareketliliği ve yumurta sayısını artırmaya iyi gelen diğer besinler ise; Baklagiller,kabuklu deniz ürünleri ,balık (özellikle somon),kabuklu kuruyemişler ( ceviz,fındık,badem,antep fıstığı), yumurta, ananas, tarçın olarak sıralanabilir.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top