Kolesterole iyi gelen yiyecekler


Kolesterol düşürmeye yardımcı en iyi besinler

Uyarı: Bu yazıda önerilen gıdalar ilaç yerine geçmez.Doktorunuzun kolesterol tedavisi için reçetelediği ilaçlara yardımcı olacak beslenme tavsiyelerini hekiminizin bilgisi ve onayı dahilinde uygulamalısınız.

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan yüksek kolesterol ,direk veya dolaylı olarak her yıl yüz binlerce insanın ölümüne neden oluyor.Günümüzde sağlık kurumlarına ve ilaçlara erişim kolaylaşmış olsa da,yanlış beslenme tarzının ana neden olduğu kolesterol ile savaşta ciddi bir mesafe kat edilemiyor.

Bilim insanlarının altını çizerek vurguladığı gibi,kolesterolü düşürmek için sadece ilaçlara güvenmemek,beslenme ve yaşam alışkanlıklarını da değiştirmek gerekiyor.Bu yazı da ,faydası bilimsel olarak kanıtlanmış kolesterol düşürmeye yardımcı doğal besinleri  açıklayacağız.

Yüksek Kolesterolü düşürmek için en etkili gıdalar;

1- Yulaf ve diğer lifli gıdalar

Fitness&Diyet sayfası editörlerimizin sağlıklı kilo vermek için ısrarla önerdiği yulaf ürünleri ve diğer yüksek lifli gıdalar, kolesterolü düşürmek içinde en doğal ve etkili yardımcılarımızdır.Yulaf ezmesi LDL olarak adlandırılan kötü kolesterolü  düşürmek için iyi bir besindir.Ayrıca;Kurufasülye,kuru erik,elma,armut ve arpa da yüksek lif içerikleri sayesinde kolesterol tedavisine destek olurlar.

Günde 5-10 gram arası lif tüketmeniz LDL olarak bilinen kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.Örneğin 1 kase yulaf ezmesi yerseniz yaklaşık 6 gram lif almış olursunuz.Eğer yulaf ezmenizin üzerine muz,kuru erik gibi lifli meyve takviyeleri yaparsanız,alacağını lif miktarı 10 gramı bulur.


2- Balık ve diğer Omega 3 yağ asitleri içeren gıdalar

Kalp damar sağlığı için yararı kesin olarak kanıtlanmış Omega 3,kolesterolü düşürmeye de yardımcıdır.Amerika Kalp Derneği mutlaka haftada 2 porsiyon balık yenilmesini öneriyor.

Omega 3 açısından en zengin balık türleri şunlardır;

Orkinos, Göl alabalığı,Sardalya,Somon ve Ton balığı.

Eğer balık yiyemiyorsanız,kinoa,keten tohumu,kabak çekirdeği gibi bitki tohumlarıda Omega 3 açısından zengindirler.


3- Kabuklu kuruyemişler

Ceviz,badem,fındık gibi kuruyemişler hem kalp sağlığını korumaya,hem de yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar.

Günde ne kadar kabuklu kuruyemiş tüketmeliyiz?

Uzmanlar günde bir avuç (yaklaşık 42,5 gram) kabuklu yemiş tüketilmesini öneriyorlar.Bu miktardan fazla alınan kuruyemiş,kilo alımı gibi diğer bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.


4- Zeytinyağı

Mucize besin olarak adlandırılan zeytinyağı,zengin antioksidan içeriği sayesinde kolesterolle savaşta en iyi besinlerden bir diğeri.Zeytinyağının bir diğer yararı ise,iyi kolesterol olarak bilinen HDL değerlerini yükseltmeye yardım etmesi.

Günde ne kadar zeytinyağı yemeliyiz?

Bir günde 2 yemek kaşığı (yaklaşık 23 gram) zeytinyağı tüketmek gerekir.Zeytinyağını günlük beslenme alışkanlıklarınızın bir parçası yapmanız,doğal yollardan alacağınız zeytinyağı miktarını da artıracaktır.Örneğin; Yemekleri zeytinyağı ile yapmak,salatalara zeytinyağı ilave etmek,kahvaltıda zeytinyağı ile hazırlanmış soslar yemek...Zeytinyağının soğuk sıkım sızma olması ,rafine zeytin yağlar yerine sızma tercih edilmesi daha yararlı bir seçim olacaktır.Ancak zeytinyağının da diğer tüm besinler gibi fazla aşırı tüketilmesi sağlık açısından zararlıdır.

Kolesterol düşürmek için yapmanız gereken diğer şeyler;

-Tam yağlı süt ve süt ürünleri tüketmeyin.

-Et tüketimini azaltın,et yediğiniz de ise mümkün olduğunca beyaz et tercih edin.

-Margarin gibi katı bitkisel yağlardan uzak durun.

-Her gün düzenli egzersiz ve yürüyüş yapın (günde 20-25 dakika)

-Hamburger ve diğer fast food ürünlerini yemeyin.

Sağlıklı bir yaşam dileklerimizle...

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top