Menstrual Kap Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey


Menstruasyon kabı nedir,nasıl kullanılır?

Bir kadın hayatı boyunca yaklaşık 10 bin ped kullanır...Regl döneminin vazgeçilmez sağlık ürünü haline gelen pedler,bazı hijyen ve kullanım sorunlarını da beraberinde getirdiği için,alternatif ürün arayışı her geçen gün artmakta...Ped’e rakip olarak piyasaya sunulan menstrual kaplar bu ürünlerden birisi...

Adet döneminde ped kullanmak istemeyen kadınlar ve genç kızlar için geliştirilen menstrüasyon kabı hakkında merak edilen tüm soruların yanıtını bu yazıda sizler için derledik.

Adet (Regl) Kabı nedir?

Regl döneminde vajina altına veya vajinal kanala yerleştirilen,kanı içine hapseden kaba,menstrual cup veya menstruasyon kabı denir.


Kaç çeşit Menstrual kap vardır?

İki çeşidi vardır.İlki,vajinal kanala yerleştirilerek kullanılır,diğeri ise serviks alt bölgesine konularak kullanılır.Lateks veya silikondan imal edilirler.Sağlık açısından en güvenli olanı medikal silikondan üretilen adet kaplarıdır.

Menstruasyon Kabı nasıl kullanılır?

Genital bölge yapısına uygun olarak vajinaya yerleştirilir.Akıntı sıklığı ve şiddetine göre 8 ila 12 saate bir boşaltılıp sabunlu su ile yıkanarak tekrar kullanılır.Her firmanın kendi ürünü anlatan kullanım kılavuzu kutu içerisinden çıkmaktadır.Aşağıda Menstruasyon kabı kullanımını gösteren resimli anlatım yer almakta.


Menstruasyon kabı sağlığa zararlı mı?

Lateks alerjisi olanlarda kullanımı sakıncalıdır.Bunun haricinde klinik olarak bildirilmiş bir menstrual kap kullanım sorunu yoktur.

Menstruasyon kabı mı daha iyi yoksa kadın bağı mı(ped mi)?

Her iki ürününde kendine özgü artı ve eksileri vardır...Örneğin;Regl kabı pedlere göre daha kullanışlıdır.İngilitere’de yapılan bir klinik gözlem çalışmasının sonuçlarına göre,adet kabı pede nazaran yaklaşık 3 kat daha fazla depolama sağlar.Dolayısı ile sürekli ped değiştirmekten şikayet eden kadınlar için idealdir.

Diğer bir artısı,ekonomik oluşudur.Bir kez alınan adet kabı yıllarca kullanılır.Oysa ped her regl döneminde alınması gereken bir cinsel sağlık ürünüdür.

Son avantajı ise çevreci bir ürün olmasıdır.Her ay milyarlarca kadının doğaya bırakılan kullanılmış pedleri ciddi bir çevre kirliliği yaratmakta,doğaya zarar vermektedir.

Menstrual kapların eksileri ise şu şekilde özetlenebilir;

Pede kıyasla yerleştirmesi daha zordur.Ayrıca ev dışı kullanımda,dolduğunda temizlemek her ortamda mümkün olmayabilir.


Tampon gibi vajinal kaplarda kadında dolgunluk ve rahatsızlık hissi yaratabilir.A.B.D’de kap kullanan veya deneyen kadınların sıklıkla dile getirdiği şikayet, tampon benzeri bir dolgunluk hissi vermesi ve rahatsız etmesidir.

Genel hekim yorumları ise şu şekilde;pedle kıyaslanınca çok işlevsel bir ürün olan menstrual kap,en azından bir kez denenmelidir.Eğer kullanımla ilgili bir şikayet olmaz ise, hem çevreyi korumak hem de ekonomi yapmak için tercih edilebilir.

Şu yazı da ilginizi çekebilir;Adet döneminde cinsel ilişki nasıl yaşanmalı? http://guzelimguzel.com/Detay/Cinsellik/Adet-Doneminde-Cinsel-Iliski-Nasil-Yasanmali/7942

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top