Sigarayı bırakmak için doğal yöntemler


Doğal yollarla sigarayı bırakma

Sigaradan kurtulmak isteyen tiryakiler çok çeşitli yöntemler denemekteler.Ancak görünen o ki,garantili ve etkili sigara bırakma yöntemi olduğu iddia edilen pek çok tedavi ve uygulama ir işe yaramıyor...

Sigarayı bırakmak için en bilimsel yol şüphesiz uzman bir hekim nezaretinde uygulanan terapi ve ilaç tedavisi..Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu tedavilere başvurmak istemeyen,doğal yollarla bu illetten kurtulmak isteyen tiryakiler,çeşitli bitkilerden medet ummaktalar.Biz her iki metot dan farklı olarak,Sigara bırakmaya ve azaltmaya yardımcı olan yeni bilimsel uygulamaları ele alacağız.

Sigarayı bırakmak için ne yapmalı?

1- Omega 3 yağ asitleri içeren ürünler kullanın

Özellikle bazı balık türlerinde yoğun olarak bulunan omega 3 yağ asitleri kapsül olarak da satılmakta.Son yapılan bilimsel bir çalışmaya göre,her gün  balık yağı kapsülü alan (2710 mg EPA ve 2040 mg DHA ) sigara tiryakilerinin sigara içme isteği yarı yarıya azalmış.İşin en güzel yanı ise,bir aylık balık yağı kapsülü alımından sonra tiryakiler balık yağı kapsülü almayı bırakmışlar ama sigara içme isteklerinde bir artış olmamış!

Balık yağının başta kalp  kalp/damar olmak üzere bir çok sağlık sorununu önlemede yardımcı olduğu hesaba katılırsa,bu yöntemle sigarayı bırakarak bir taşla birden fazla kuş vurduğunuzu söylemek mümkün.


2- Tempolu spor yapın

Mayo Kliniğin yapmış olduğu yeni bir çalışmaya göre günde 30 dakika tempolu ve terleten spor yapmak beynin sigara içme isteği sinyali göndermesini yavaşlatıyor.Spordan sonra da uzun süre nikotine ihtiyaç duyulmuyor.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken konu ise,sigara bırakmak için aniden aşırı ağır sporlar yapmaya başlamamanız.Isınarak,kademeli olarak ve en önemlisi doktor tavsiyesi ile egzersize başlamanız.


3- Stres seviyenizi düşürün

Sigara isteği ile stres seviyesi arasındaki bağlantı kesin olarak kanıtlanmıştır.Stres beynin nikotin isteğini artırmaktadır.Düzenli ve kaliteli uyku,her gece yatmadan önce ılık duş almak,meditasyon,kendinizle gün içinde baş başa kalmak,düzenli yürüyüş gibi aktiviteler stres seviyesini düşürmeye ve stresi kontrol etmeye yardımcı olurlar.Eğer herhangi bir sigara bırakma yöntemini deniyorsanız mutlaka stres azaltıcı yöntemleri de uygulamanızı tavsiye ederim.


Sigarayı bırakmak için etkili ve garantili yollar arayan tiryakilere son önerim ise;sigara içmeyi önce beyninizde bitirin...Eğer beyninizde bitirmemişseniz en iyi yöntemler bile işe yaramayacaktır.

Sağlıklı bir yaşam dileklerimle...

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top