Snapchat Dismorfisi Nedir ?


Snapchat Dismorfisi Ne Demek? 

Özellikle Snapchat ve Instagram gibi görselliğin ön planda olduğu sosyal medya platformlarının zararlarına bir yenisi daha eklendi...

Plastik Cerrahi hekimlerinin son yıllarda sıklıkla dile getirdiği ‘’snapchat disforisi’’ bu olumsuzlukların en yeni olanı.Şimdi kısaca ‘’snapchat dismorfisi nedir,belirtileri nelerdir?’’ sorularını cevaplayalım;

Aslında vücut dismorfisi,Obsesif Kompülsif Bozukluklar(OKB) altında kategorize edilmiş bir psikolojik rahatsızlıktır.İsmi,Beden Dismorfik Bozukluğudur’’.Kısaca bu mental rahatsızlığı açıklamak gerekirse;bir insan genel görünümüyle ilgili mutluysa,hayatının her alanında kendini iyi hissediyor ve moodu yüksek oluyor.Ancak vücudunda beğenmediği bir yeri var ise,onu kusur olarak görüyor ve tüm yaşamı takıntılı halde olumsuz etkileniyor.

Genellikle kadınlarda daha sıklıkla görülen vücut ve görsellik takıntılı disformide,birey ilgili kusuru düzeltene kadar kendini mutsuz hissediyor.

Bu kısa açıklamanın ardından,snapchat dismorphia olarak adlandırılan alt grbunun ayrıştırıcı özelliğini ele alalım;

İnsanlar eskiden estetik ameliyat olacakları zaman beğendikleri bir ünlünün resmini alıp,doktorun yolunu tutarlardı...Günümüzde ise durum değişti! İnsanlar Snapchat ve instagram’da filtreledikleri fotoğraflarını alıp estetik cerrahların kapısını çalıyorlar!

Yani,herhangi bir ünlü yerine,sosyal medya uygulamalarında bulunan filtrelerle kendilerini şekiilendirip,ameliyat masasına yatıyorlar...’’Kedi gibi burun’’ , ‘’kalkık ve çıkık Brezilya poposu’’, ‘’kalkık kaş’’ ,’’köfte dudak’’...Kısaca aklınıza gelebilecek tüm estetik istekleri filtreli sosyal medya uygulamalarına göre şekilleniyor.

Amerika’da plastik ve estetik cerrahi hekimleri arasında yapılan bir araştırmanın sonuçları bu akımın ne kadar hızla yayıldığını gösteriyor;2015 yılından beri Snapchat veya Instagram görselleri ile estetik ameliyat olmak isteyen hasta sayısındaki artış %42!

Türkiye’ de ise durum dünya ile paralel bir seyir izlemekte.Snap chat dismorfisi yayılım hızı batı ülkelerine göre daha düşük. Fakat,sosyal medya kullanımının en fazla olduğu ülkelerden birisi olduğumuz hesaba katılırsa,arayı hızla kapatacağımızı söylemek sanırım kehanet olmaz...

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top