Terlemeyi Önlemenin YollarıTerlemeyi Önlemek Veya Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

Terlemek vücudumuzun en temel fonksiyonlarından birisidir.Zararlı toksinler ve ihtiyaç fazlası sıvı,terleyerek bünyeden atılır...

Lakin,çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşanan aşırı terleme,bireyin yaşam kalitesini düşürmekte,sosyal ortamlarda utanma,sıkılma,toplumdan izole olma gibi sorunlara neden olmaktadır.Genellikle genetik faktörlerin neden olduğu aşırı terleme,bazı önleyici aksiyonlarla azaltılabilir.

Terlemeyi azaltmak için yapılabilecek şeyler şunlardır;

Duş aldıktan hemen sonra sokağa çıkmayın

Duş veya banyo, kan akışını hızlandırır.Akabinde ağır fiziksel aktiviteler yapmak veya sokakta hızlı yürümek daha kolay terlemenize neden olur.Özellikle sıcak havalarda banyodan sonra 20-30 dk. sakin şekilde dinlenip sonrasında sosyal yaşama karışmanız tavsiye edilir.


Pudra Kullanın

Kaliteli bir pudra terlemeyi önlemenin bir diğer etkili yöntemidir.Özellikle koltuk altı başta olmak üzere aşrı terleyen bölgelere duştan sonra tam olarak kurulanıp, bebek pudrası uygulayın.

Kahve Tüketimini Azaltın

Kafein içeren tüm içecekler Merkezi Sinir Sistemini etkileyerek metabolizmayı hızlandırırlar.Bunun sonucu olarak da kan akışı hızlanır ve terleme artar.

Kahve tüketimini günlük bir fincanla sınırlamak,daha az terlemenize yardımcı olacaktır.


Alkolle Vedalaşın

Sınırlı miktarda alınan kırmızı şarabın sağlığa faydası olsa da,genel anlamda aşırı alkol tüketimi bir çok sağlık sorununa neden olur.

Alkol damarların genişlemesini ve cilt yüzeyine daha yakın olmasını sağlar.Cilt yüzeyine yakın olan damarlardaki kan akım hızı ise terlemeyi tetikler.

Acılı ve Baharatlı Yiyecekler Yemeyin

Tıpkı kahve gibi baharatlar da metabolizmayı hızlandırarak vücut ısısını artırırlar ve böylece daha fazla terlemeye neden olurlar.Acı biber yiyen bir insanın aşırı terlemesinin de nedeni bu etkidir.

Diğer bir konu da,baharatlar terin kötü kokmasına neden olurlar.Eğer aşırı terleyen biriyseniz ve acı&baharat seviyorsanız,baharatlı yiyecekleri en azından akşam yemeğinde tüketin.


Tıbbi Destek Alın

Tüm bu önlemlere rağmen aşırı terleme sorununuz devam ediyor ise bir dermatoloji hekimine gitmeniz faydalı olabilir.Aşırı terlemenizin farklı bir nedeni varsa doktorunuz buna yönelik bir tedavi uygulayabilir veya botoks iğneleri ile ter kanallarınızı kapatarak terleme sorununuzu önleyebilir.

Sağlıklı bir yaşam dileklerimle...

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top