Uykusuzluğa iyi gelen besinler nelerdir?


Uykusuzluğa iyi gelen besinler

Uyku sorunu yaşayan ama ilaç kullanmak istemeyen çoğu insan  ‘’ Uykusuzluk için doğal tedaviler nelerdir?’’  sorusunun yanıtını aramakta... Eğer sizde uyku problemi yaşıyor ve internette uykusuzluk için doğal tedaviler arıyorsanız,uyarmalıyız ki, çoğu yazı bilimsellikten uzak tavsiyeler içermekte.

Bu yazımızda uykusuzluk sorununa iyi gelen,bilimsel etkinliği kanıtlanmış yiyecek ve içecekleri sizlerle paylaşacağız.

Uyku sorunları için doğal tedaviler

Vişne ve kiraz

Özellikle vişne uykusuzluk için ne iyi doğal tedavilerden birisidir.Vişne uyku getiren hormon olan Melatonin içerir.Melatonin insanların uykuya dalmasını ve derin uyku evresi geçirmesini sağlayan hormondur.

Yatmadan iki saat önce bir kase kiraz yemeniz veya bir su bardağı (250 ml) vişne suyu içmeniz uykusuzluk sorununa iyi gelebilir.


Ceviz ve badem

Ceviz , ve badem gibi kuruyemişler de melatonin açısından zengindir.Bu tür sert kabuklu kuruyemişlerin uykusuzluk için diğer bir katkısı ise Triptofan içermelidir.Tirptofan vücudun melatonin  üretimini destekler,besinlerden alınan Melotinin dönüştürülmesine yardımcı olur.Yatmadan 1 saat kadar önce 20-25 gram ceviz yemeniz uykusuzluk problemine karşı  iyi bir çözüm olabilir.


Marul

Marul laktukaryum yönünden zengindir.Peki laktukaryum nedir ne işe yarar?Halk arasında marul yağı olarak bilinen laktukaryum ,sakinleştirici,gevşetici ve uyku getirici bir fitobesindir.

Yatmadan en fazla yarım saat önce iki büyük yaprak marul yemeniz uykunuzu getirmeye yardımcı olabilir.


Peynir

Diğer tüm hayvansal besinler gibi peynirde vücudun melatonin dengesini sağlamaya yardımcıdır.Ayrıca peynirin yüksek kalsiyum içeriği kasların rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olarak uykuya dalmayı ve sağlıklı uyumayı destekler.

Hazmı zor olan peyniri yatmadan hemen önce yemeniz ise uyku değil uykusuzluk yapar.Bu nedenle,yatmadan bir saat öncesine kadar 2-3 dilim peyniri (kaşar,çedar,tulum) sade olarak yemenizi tavsiye ederiz.

Humus

Lezzetli bir meze olan humusun uykusuzluk için bitkisel bir çözüm olduğunu biliyor muydunuz? Humusun yapıldığı nohut triptofan açısından zengin bir besindir.Yukarıda açıkladığımız üzere,triptofan kaliteli uyku için son derece önemlidir.Humus kan şekerinin düzenlenmesine ve mide asidinin seviyesinin azaltılmasına da yardımcı olur.Bu iki faydası sayesinde humus iyi bir doğal uyku alternatifidir.

Yatmadan bir saat önce iki-üç çay kaşığı humusu bir dilim kepek ekmeğine sürerek yemenizi tavsiye ederiz.Süt

Peynir için yaptığımız açıklamalar elbette süt içinde geçerli ! Vücudun melatonin seviyesinin artması için önemli olan Triptofan,rahatlama ve gevşeme (relaksing) sağlayan Seratonin üretimini de teşvik ediyor.

Yatmadan 1 saat önce ılık bir bardak süt içmeniz derin bir uyku çekmenize destek olabilir.


Muz

Magnezyum ve potasyum yönünden oldukça zengin olan muz ,bu iki element sayesinde kasları gevşetiyor,vücudun rahatlamasını sağlıyor,iyi bir uykunun zeminini hazırlıyor.Muzun uyku getirmesinin diğer nedenleri ise içerdiği triptofan ve yüksek lif oranı.

Yatmadan 1-2 saat önce orta büyüklükte bir muz yemeniz uykusuzluk probleminizin giderilmesine iyi gelebilir.


Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top