bitkisel şifa; Matcha çayı


Bir sağlık iksiri ; Matcha çayı !

Mathca çayı,en az Türkler kadar çay aşığı olan Japonlara ait bir çay.Çay konusunda Japonlarla damak tatlarımız farklı olsa da,çay tüketiminin  en fazla olduğu ülkelerden birisi de Japonya’dır.

Mathca çayı nedir ?

Matcha çayı Japonların geleneksel seremonilerinde içilen özel bir çay.Sadece gölgede yetişen çay ağacı yapraklarını toplayıp önce buhara tutuyorlar ardından kurutup ayıklıyorlar.Tüm bu işlemlerden sonra geriye çok az bir yaprak çay yapmak için kalıyor.Bu yapraklar özel el değirmenlerinde yavaş yavaş öğütülüp çay haline getiriliyor.Hızlı öğütme yapılırsa çayın tadının değişeceğine inanıldığı için,öğütme işlemi çok yavaş yapılıyor.

Matcha çayı hazırlanışı

Bir bardak suyun içersine 1-2 çay kaşığı matcha çayı ekleniyor ve içime hazır hale geliyor.Japonlar bu çayı kasede içmeyi tercih ediyorlar ama siz gönül rahatlığı ile bardakta tadabilirsiniz.Tadı yeşil çaya benzeyen Matcha ;kek,kurabiye ve pasta yapımında da aroma ve lezzet için kullanılıyor.


Matcha çayının sağlığa yararları

-Yeşil çaylar içinde antioksidan özelliği en yüksek olan çaydır.

-Hücre yenilenmesine yardımcı olur.

-Metabolizma hızlandırıcı etkisi yüksektir.

-Diyetlerde kilo vermeye yardımcı olur.

-Sindirim sistemine yardımcı olur.

-Kabızlık sorunu için bitkisel bir yardımcıdır.

-Cilt hücrelerinin güçlenmesine ve yenilenmesine katkısı vardır.

-Psikolojik açıdan duygu durum düzenlemesine yardımcı olabilir.Stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlarda bitkisel bir tamamlayıcıdır.

Starbucks Japonya ,Matcha çayını menülerine dahil etmiş ve Japonlara Matcha ile değişik alternatifler sunmaya başlamıştır.Büyük aktarlarda bulabileceğiniz Mathca çayını sağlıklı beslenme ve diyet için günde bir fincan tüketmenizi tavsiye ederiz.Diğer yeşil çaylar gibi Matcha ‘da fazla tüketildiğinde bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir.

Not:Matcha çayını soğuk olarak ta içebilirsiniz.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top