çay ağacı yağı nedir,sağlığa faydaları neledir?


Bitkisel sağlık;Çağ ağacı yağı

Çay ağacı nedir? Ne işe yarar? Çay ağacı yağının özellikleri ve faydaları nelerdir? Çayağacı yağı nasıl kullanılmalıdır? Çay ağacı yağı sivilceli ciltlere iyi gelir mi? Bütün bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Çay ağacı yağı son zamanlarda oldukça gündemde olan bir yağ ve eminim herkes bir yerlerde mutlaka adını duymuştur. Çay ağacı yağı birçok deri hastalığının bitkisel tedavisinde kullanılmaktadır. Çay ağacı yağı,Avustralya’da yetişen “Melaleuca alternifolia” denilen bir ağacın yapraklarının buhar ile damıtılması sonucu elde edilen uçucu bir yağdır.  Uçucu ve yoğun bir yağ olması nedeni ile genellikle seyreltilerek (su veya başka yağlar ile karıştırılarak) kullanılır.

Çay ağacı hangi rahatsızlıklarda kullanılır ve faydaları nelerdir?

Sivilce;oluşan sivilcenin üzerine sabah akşam düzenli sürmek sivilceyi kurutur.Antiseptik özelliği vardır. Ayrıca düzenli kullanımda akne izleri ve siyah noktalara iyi geldiği gözlemlenmiştir. Çay ağacı yağını tüm yüze direkt uygulamak yerine su ile seyrelterek uygulamak gereklidir.

Mantar;deride oluşan mantarın üzerine ufak bir parça sürülür. Mantarın enfeksiyon kapmasını önler ve büyümesini engelleyip yok olmasını sağlar.

Siğil; el ve ayak üzerinde çıkan siğillere uygulanabilir.

Ağız bakımı;  suyla seyretilmiş çay ağacı yağını ağız bakımı suyu olarak kullanabilirsiniz. Ağızdaki kokuya da oldukça iyi gelir.

Ayrıca küvete doldurduğunuz suya birkaç damla çay ağacı yağı eklemek cildinizi olası enfeksiyon ve virüslere karşı korur.

Egzama; İki çorba kaşığı hindistan cevizi yağına 4-5 damla çay ağacı yağı ekleyip egzama olan bölgelerinize uygulayabilirsiniz.

Bebek bakımı; bebeğinizin eşyalarını çay ağacı yağı ile kolaylıkla dezenfekte edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken boş bir sprey şişesine su doldurup içine 4-5 damla çay ağacı yağı eklemek olacak.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top