enerji içecekleri gerçekten enerji artırır mı?


Çoğu enerji içecekleri geçici bir enerji artışı sağlayabilir. Enerji içecekleri yüksek miktarda kafein içerir.  Bazı enerji içecekleri şeker ve diğer maddeleri yardımcı maddeleri de içerir. Kısa süreli enerji artışı sağlayan bu tür içeceklerin etkisi kısa sürelidir, aşırı kullanımı bazı sorunlara neden olabilir.

 Örneğin, şeker içeren enerji içecekleri kilo almanıza katkıda bulunabilir ve yüksek doz kafein aşağıdaki yan etkilerine yol açabilir:

•             Sinirlilik

•             Gerginlik

•             Uykusuzluk

•             Hızlı kalp atışı

•             Artmış kan basıncı

 Alkol ile enerji içecekleri karıştırma daha sorunlu olabilir. Alkolle birlikte kullanımda dikkatli olunmalıdır. Geçici körlükten, kalp damar rahatsızlığı gibi bir sürü alanda sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Sürekli yorgun ve bitkinseniz, çözümü enerji içeceklerinde arıyorsanız bir kez daha düşünmenizde fayda var. Enerji içeceklerine başvurmadan önce yorgunluk sorununun çözümü için yapabilecekleriniz var...Örneğin; yeterli ve kaliteli bir uyku(7-8 saat),düzenli yapılacak egzersizler(günde 20-30 dakika),sağlıklı yeme alışkanlığı kazanmak. Eğer bu öneriler de yorgunluk sorununuzu çözmüyorsa bir hekim başvurmanızda yarar var.Bazen yorgunluk hipotiroidi veya anemi gibi altta yatan tıbbi durumun, bir işaretidir.

Peki, kimler enerji içeceklerini dikkatli kullanmalı; Eğer kalp ve damar sağlığınızda sorun varsa doktorunuza danışmadan bu tür içecekleri kullanmayın. Ayrıca, hamile veya emziren bir anneyseniz bu içeceklerden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Çocukların enerji içeceği tüketimi ile bir öneriyi aklınızda tutmanızda yarar var; Çocuklar için önerilen günlük maksimum kafein tüketimi 100ML’yi geçmemelidir. Ayrıca her gün düzenli kafein alımı çocuklar için zararlıdır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top