jet lag nedir, nasıl önlenir?


Jet-lag nedir,jet lag den korunma yolları nelerdir?

Uçak ile seyahat etmek kesinlikle büyük bir rahatlık. Ama uçaktan iner inmez onun etkisini uzun zaman boyunca üstümüzden atamadığımız oluyor.  Uzun uçuşlarda gittiğimiz noktaya bünyemizin hemen uyum sağlayamaması nedeni ile jet lag denen rahatsızlık baş gösteriyor.Özellikle çok sık uçan kişiler bunu sürekli yaşıyorlar. Jet lag olmamak için nasıl önlemler almalıyız?  Bu sorunun cevabını yazımızda bulacaksınız. 

Jet lag nedir?

Jet lag,uçak ile yapılan uzun seyahatlerde vücudun alıştığı yerin zaman diliminde kalması ve gidilen yerin zaman dilimine uyum sağlayamamasıdır.Geçici süreyle yaşanan jetlagın etkisi geçilen zaman dilimi kadardır.

Jet-lag'de ne olur?

Jet-lag yaşayan bir insan,uçak ile gittiği yerdeki zamana uyum sağlayamaz.Buna bağlı olarak uyku,uykusuzluk ve yorgunluk sorunu yaşar.Örneğin,İstanbul’dan Hon kong’a akşam saat  6’ da giden bir yolcu,Hongkong’a oranın yerel saati ile öğlen 12 gibi iner.Oysa Türkiye’de saat gece yarısı 3 civarındadır.Hong kong’da yaşam öğlen ritmiyle devam ederken,oraya inen yolcu Türkiye saat diliminde yaşamaya alışık olduğu için derin bir uyku çekmek isteyecek ve günü yaşayamayacaktır.

Jet-lag ‘den korunmanın yolları nelerdir?

Jet lag etkilerini azaltmak için temel olarak yapılması gereken şey;Vücudun sirkadiyen ritim denilen biyolojik saatini gidilen yere adapte etmektir.Uyku ve uyanma zamanları salgılanan hormonlar vücudun sirkadiyen ritmine bağlı olarak değişir.Örneğin geceleri salgılanan melatonin(uyku hormonu) bu ritim sayesinde salgılanır.

Jet lag önlemek ve etkilerini azaltmak için yapılabilecekler ise şunlardır:

Uçuş öncesi mutlaka çok iyi dinlenin.

Karbonhidrat ağırlıklı beslenin.

Uçuş süresince ve bir gün öncesinde bol bol su tüketin. Çay, kahve ve alkol mümkünse tüketmeyin.

Gittiğiniz yerde dışarı çıkın, gezin ve temiz hava alın.

Eğer batıya uçuyorsanız,gittiğiniz yerde zaman geriden geleceği için uyumanızı ve melatonin salgılamasını sağlayacak vişne suyu gibi içecekler tüketin.

Evden çıkmadan saatinizi gittiğiniz yere göre ayarlayın ve oranın saatine göre yaşamaya başlayın.

Sağlıklı beslenin ve protein tüketin.

Seyahat edeceğiniz gün bol temiz hava alın, uçakta egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Spor veya en azından yürüyüş yapın.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top