kalp ve damar sağlığı için yapmanız gereken 10 şey!


Kalp sağlığı için yapmanız gereken 10 şey!

Kalp sağlığı kadın ve erkekler için en önemli konu ancak,kadınlar için sağlıklı kalp daha da önemli.Nedeni ise;Dünyada kadın ölümlerinin en önemli nedeni kalp hastalıkları ! Kalp sağlığı için yapmamız gerekenleri az çok hepimiz biliyoruz.Bu yazımızda,kalp hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenleri en bilimsel ve en basit yollarla açıklamaya çalışacağız.Sağlıklı bir kalp için yapılması gerekenler;

1-Haftada en az 150 dakika egzersiz yapın;Amerika Kalp Derneği(AHA),kalp sağlığı için orta yoğunlukta egzersiz öneriyor.Orta yoğunluktan kastedilen ise,kalbi fazla yormamak.Örneğin haftada ortalama 150 dakika(günlük 20-30 dakika) yapacağınız tempolu yürüyüş kalp ve damar sağlığı için idealdir.

2-Stresinizi kontrol edin;Stres kan basıncını artırır ve yüksek tansiyona neden olabilir.Artan kan basıncı kalp damarlarının duvarlarına baskı yapar hasara neden olur.Bu nedenle stresle baş etmeyi bilmemiz şart!Stresi hayatımızdan tamamen çıkarmamız mümkün değil ancak,bu konuda bir uzmandan destek almak,yoga yapmak,düzenli spor alışkanlığı edinmek stres düzeylerini azaltmaya yardım eder.


3-Şeker alımını azaltın;Amerika  Kalp Derneği (AHA) yetişkin bir insan için günlük beyaz şeker tüketiminin en fazla 6 çay kaşığı olması gerektiğini  söylemekte.Dışarıdan ilave şeker alımı ile kalp hastalıkları arasında doğrudan bir ilişki mevcuttur.Şeker ihtiyacını tatlandırılmış yiyecek ve içecekler yerine doğal bitki şekerlerinden almaya özen göstermeliyiz.

4-Kan şekerinizi düzenli kontrol ettirin;Özellikle hamile,kilolu veya 40 yaş üzerindeyseniz düzenli olarak kan şekerinizi ölçtürmelisiniz.Şeker hastalığı kalbin en büyük düşmanlarındandır.Bir belirti olmasa bile,yılda bir kez şeker ölçümü yaptırmanız  sağlığınız için son derece önemlidir.

5-İdeal kilonuzu öğrenin ve bu kiloyu koruyun;Orta yaşlardan itibaren taşınan her fazla kilo damar ve kalbin yağlanmasına katkı sağlar.Sağlıklı bir kalp için özellikle bel çevresinde biriken yağlar olmak üzere,tümünden kurtulmak gereklidir.Sağlıklı bir diyet programı ile fazla kilolarınızı verin ve bu kiloyu koruyun.

6-Taze yiyecekler tüketin;Doğal ortamında yetişen taze meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin.Kalp sağlığı için en ideali elbette organik ürünler tüketmek ancak bu ne yazık ki her zaman mümkün değil.Organik meyve sebze alamıyorsanız,yiyecekleri mevsiminde tüketmeye özen gösterin.


7-Sağlık göstergeleriniz hakkında bilgi sahibi olun;Başta tansiyon olmak üzere;kolesterol,kan şekeri,trigliserid gibi hayati öneme sahip tüm sağlık değerlerinizi düzenli kontrol ettirip,normal değerleri hakkında bilgi sahibi olun.Örneğin,120/80 üzeri bir kan basıncı değeri ,kalp krizini tetikleyici faktörler arasındadır.

8-Akdeniz diyeti ile beslenin;Taze meyve sebze,balık  ve zeytinyağı ana bileşenleri olan Akdeniz diyetini yeme alışkanlığı haline getirin.Omega 3 açısından zengin,kalorisi az bu beslenme tarzı kilo almanızı önlerken,kalp ve kalp damarları için de en sağlıklı beslenme ortamını sağlayacaktır.

9-İşlenmiş  etleri tüketmeyin;Salam,sosis ,sucuk gibi işlenmiş et türleri yüksek oranda nitrti ve nitrat içerirler.Nitrit ve nitrat kalp damarları için zararlıdır.Kalbin beslenmesini ve sağlıklı çalışmasını olumsuz etkilerler.Ayrıca bu tür işlenmiş ürünler yüksek oranda tuz içerirler ve fazla tuz tüketimi de kalp-damar sağlığı açısından oldukça zararlıdır.Yapılan bir çalışma,günde 20 gramdan fazla işlenmiş et tüketiminin zararlı olduğunu kanıtlamıştır.

10-Sigara içmeyin;Sigara içen birisinin içmeyenlere göre %30 daha fazla kalp krizi geçirme riski bulunduğu AHA tarafından açıklanmıştır.Sigara kalp hastalıklarının en büyük nedenleri arasındadır.Sigara içmeyen ancak ortam gereği pasif içici birisiyseniz,aynı riskler sizin içinde söz konusu!Mutlaka ama mutlaka sigara dumanından ve sigaradan uzak durun.

 

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top