karaciğerinize detoks yapın !


Karaciğer, vücuda alınan tüm sıvı ve katı besinlerin sentezlendiği, yani vücudun kullanabileceği hale dönüştürüldüğü merkezlerden birisidir.

Bu önemli organımızın kendini yenilemesi, işlevlerini daha sağlık yapabilmesi için, biz de ona yardımcı olmalıyız. Özellikle, vücudun kendi ürettiği en güçlü antioksidan olan glutatyon içeren veya glutatyon üretimini artıran meyve sebzeleri tüketmek, bu yardımların başında geliyor. Sadece glutatyon miktarını artıran meyve sebzeler elbette sağlıklı bir karaciğer detoksu için yeterli olmayacaktır. Diğer bazı besinlerinde karaciğer detoksunda önemi büyüktür. İşte, karaciğer detoksu için en önemli 10 meyve ve sebze;

Yeşil yapraklı sebzeler, içeriklerinde yer alan klorofil sayesinde, kan akışında oluşan doğal toksinleri emerler. Bazı karaciğer salgılarının miktar ve kalitesinin yükselmesinde de yeşil yapraklı sebzelerin payı önemlidir. Çiğ veya az haşlanmış tüketilmesi tavsiye edilir.

Greyfurt, karaciğer tarafından üretilen ve vücudun ürettiği en güçlü antioksidan olan glutatyon içerir ve vücut glutatyon seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre, başta greyfurt olmak üzere tüm turunçgiller, glutatyon seviyelerini artırmada, destek ürünleri kadar etkili bulunmuşlardır.

Nerede bir sağlıklı beslenme haberi, orada brokoli J .Bu mucizevî sebze,karaciğer detoksu konusunda da öne çıkan sebzelerden birisi. Özellikle,çocuklarımıza sevdireceğimiz brokoli, sağlıklı nesiller yetiştirmemiz için atacağımız ufak adımlardan birisi.

Yeşil çayın, karaciğer yağlanmasının önlenmesinde ve karaciğer fonksiyonlarının düzelmesinde yardımcı etkileri olduğu, yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Günde tüketilecek 2-3 fincan yeşil çay, karaciğer detoksu için de oldukça yararlı.

Greyfurt ve turunçgiller gibi, domateste glutatyon seviyelerinin artırılmasında karaciğere yardım eder. Mevsiminde, çiğ olarak bol bol domates tüketmemiz, karaciğerimize yapacağımız en büyük iyiliklerden birisi.

Avokado, glutatyon açısından zengin olan bir diğer meyvedir.Düzenli tüketildiğinde kolesterol seviyelerinin düşürülmesine de yardımcı olur.

Zerdeçal(Hint safranı),karaciğer korumasında en güçlü bitkilerden birisidir. Hasarlı karaciğer hücrelerini koruduğu ve onarımlarına katkıda bulunduğu kanıtlanmıştır. Toz olarak yemeklere katılabilir veya bal ile karıştırılarak yenilebilir. Eğer sofralarınızda zerdeçala yer açmadıysanız,şimdiden bu mucizevî bitki için, en güzel köşelerden birini ayırmanızı öneririz.

Bu meyve ve sebzelerin yanı sıra, sarımsak, ceviz, elma ve havuçta,karaciğer detoksu için önde gelen meyve ve sebzelerden.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top