kinoa nedir sağlığa faydaları nelerdir ?


Kinoa nedir  faydaları nelerdir ?

Sağlık için son derece yararlı olan Kinoa (Quinoa),tohumları yenilebilen bir bitkidir.Dünyada mucize besinler arasında gösterilen ve giderek daha çok rağbet gören kinoa,ülkemizde de popüler olmaya başladı.Bu süper besinin,sağlığa bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok yararı bulunmaktadır.Kinoanın sağlığa başlıca faydaları ise;

1-Kinoa,insan sağlığı için gerekli olan dokuz protein türünü dengeli olarak barındıran ender besinlerden birisidir.Protein ihtiyacının karşılanmasında,hayvansal gıdaları tercih etmeyen vejetaryen insanlar için zengin bir protein kaynağıdır.

2-Kinoa,yüksek miktarda magnezyum ve demir içerir.Kırmızı kan hücrelerin sağlığı için demir ve magnezyum son derece önemli elementlerdir.

3-Diyabeti önlemeye yardımcıdır.Şeker hastalarının doğal ve bitkisel yollarla tedavilerine yardımcı olan en önemli besinlerdendir.İçerdiği Kersetin(Quersetin); diyabet,ülser,gastrit,enfeksiyon,enflamasyon ,kanser ve prostat gibi hastalıkların önlenmesine yardımcıdır.

4-Kilo vermeye yardım eder.İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde uzun süre tokluk hissi verir.Kinoa’nın kilo vermeye yardımcı diğer özellikleri ise;Sıfır kolesterol ve çok düşük yağ içerir.Protein açısından diğer tohum bitkilere göre en az iki kat daha fazla protein ihtiva eder.Yüksek protein oranı sayesinde hem sağlıklı beslenme hem de tokluk hissi için iyi bir kilo verme aracıdır.Diyet listelerinde kesinlikle bulunması gereken bir besindir.

5-İyi bir antioksidandır.İçeriğinde zengin miktarda antioksidan vardır.Kötü kolesterolle mücadele eden bir bitkidir.Vücudun bağışıklı sistemini güçlendirici etkisi kanıtlanmıştır.

6-Kalp ve damar sağlığını korur.Kinoanın zengin magnezyum ve potasyum içeriği kalp ve damarlar için adeta can suyudur.Kötü kolesterolle savaşması,çok düşük yağ oranı kalp ve damar sağlığında koruyucu ve güçlendirici etki yapar.

7-Migren ataklarını azaltmaya yardımcıdır.Kinoa’da bulunan B2-riboflavin,beyin beyin sağlığı için çok önemlidir.B2 vitamini beynin sağlıklı çalışmasını sağlar.Haftada en az bir kez Kinoa yemek,migren ataklarının sayısının ve şiddetinin azaltılmasında etkin rol oynar.

Kinoa nasıl tüketilir;Salatalara,yemeklere eklenebilir,bazı meyve sularının içine katılabilir,un haline getirilirse tatlılarda dahi kullanılabilir.Kinoa’nın nasıl tüketileceği ile ilgili öneriler saygın sitelerde yer almaktadır.Bkz: www.dimyat.com

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top