noodle sağlığa zararlı mı?


Noodle sağlıklı mı?

Asya ülkelerinde oldukça popüler olan,bizim mutfağımıza da hızla giren noodle,en pratik ve lezzetli yemekler arasında yer alıyor.

Eğer damak tadınızda noodle(nudıl) yer etmeye başladıysa ve düzenli olarak noodle yiyorsanız,bu yazı keyfinizi kaçıracak türden.Noodle'ın sağlığa zararları yapılan iki farklı bilimsel çalışmaya kanıtlanmış durumda.

The Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre,suda kaynatılan veya mikrodalgada ısıtılan tüm nodle türleri,kardiyo metabolik sendrom denilen, ilerleyen dönemde kalp krizi ,diyabet ve inmeye neden olan hastalığa yakalanma riskini artırıyor.

Kore’de 2007-2009 yılları arasında yapılan beslenme ve sağlık anketinin sonuçları da yukarıdaki çalışmayı destekliyor.Bu ankete göre;Haftada iki kez noodle yiyen kadınlarda metabolik sendrom görülme sıklığı,noodle yemeyenlere göre %68 daha fazla.Üstelik;diğer metabolik sendrom etkenleri(tuz,şeker v.d) tüketimi azaltılsa bile,haftada iki kez noodle yiyen kadınlarda bu oran aşağı düşmüyor.

Araştırmacılar,kadınların fizyolojik yapısından dolayı,noodle içeriğinde bulunan zararlı maddelerden daha çok etkilendiğini belirtiyorlar.Rafine karbonhidrat,doymuş yağ,sodyum ve yüksek kalori,başta östrojen hormonu olmaküzere kadının metabolizmasına erkeğe nazaran daha fazla zarar veriyor.Tüm bunların yanında,noodle kaplarında bulunan Bisphenol A(BSA),sağlık için oldukça zararlı bir kimyasal.

Sağlıklı bir yaşam için sadece noodle değil,paketlenmiş tüm hazır yiyecekleri hiç yememek veya çok az yemek en doğru seçenek gibi görünüyor.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top