sağlıklı diyet için bitter çikolata !


Sağlık için çok yararlı olan bitter çikolata, dengeli bir diyetinde vazgeçilmezlerinden.Bilimsel araştırmalar,bitter çikolatanın her gün yeni bir faydasını ortaya çıkarıyor.İşte onlardan bir kaçı;

1-   İştahınızı kapatır;Yemeklerden 20 dakika önce yiyeceğiniz bitter çikolata açlık hissini baskılıyor ve iştahınızın kapanmasına yardımcı oluyor.Diyet programı içersinde yer alan öğle yemeğinden 5 dakika sonra yiyeceğiniz bitter çikolata ise, tatlı isteğinizi önlüyor.

2-  Kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcıdır;Bitter çikolata flavonoid içerir.Flavonoidler insülin duyarlılığında önemli rol oynuyorlar.Bildiğiniz gibi,insülin direnci zamanla diyabete yol açıyor.

3-  Kalp ve damar sağlığınızı korumaya yardım eder;Bitter çikolata,beyaz ve sütlü çikolataya göre çok daha az yağ ve şeker içerir.Doymamış yağ oranı yüksektir.Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.Örneğin,her gün düzenli bitter çikolata tüketen insanlarda inme riski %39 oranında azalmaktadır.

4-  Stres düşmanıdır;Bitter çikolata seratonin içerir.Hızla kana karışan bitter çikolata seratoninin duygu  durumdaki olumlu etkilerinden dolayı, rahatlamanıza ve mutlu olmanıza yardımcı olur.

5-  Beyin gücünü artırır; İçeriğindeki yüksek miktardaki Flavanol,beyin performansını artırır ve beynin önemli bölgelerindeki kan akışını düzenlemeye yardımcı olur.Yaşlıların zeka ve hafıza performanslarını artırdığı,yine yapılan çalışmalarda kesin olarak gösterilmiştir.

6-  Güneş yanığını önlemeye yardımcıdır; İçeriğindeki Flavanol,güneş yanıklarını önleme konusunda da yardımcıdır.

7-  Kanserle savaşır;Bitter çikolata,yeşil, çay, yaban mersini,kırmızı şarap,sarımsak ve diğer birkaç besin,kanserle savaşan en iyi yiyecekler kategorisinde yer almaktadır.Çikolata,hem kanserli hücrenin yayılmasını engellemeye yardımcı oluyor, hem de kanserin  meydana getirdiği tahribatı(enflamasyon)azaltmak için savunma sistemimizi destekliyor.

Günde ne kadar bitter  çikolata yemeliyiz;Yararları çok olsa da,bitter çikolata tüketiminde aşırıya kaçmayın.Günde 20-30 gram bitter çikolata tüketmek yeterli olacaktır.

Hangisi bitter çikolata;İçinde%70 ve üzeri kakao olan çikolata bitter çikolatadır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top