sağlıklı yaşam için bitki tohumları !


Sağlıklı yaşam için bu bitki tohumlarını tüketin !

Ay çekirdeği,kabak çekirdeği ve Susam başta olmak üzere birçok bitki tohumu sağlık açısından son derece yararlı.Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için yapılan diyetlerde de sıkça yer alan bu bitki tohumları önerilen miktarlarda tüketildiğinde bir çok kronik hastalığın önlenmesine de yardımcı olabilmekte. Sağlık için son derece yararlı olan bitki tohumlarını detaylı olarak ele alalım;

Ay çekirdeği


Günlük hayatımızda sohbetlerin vazgeçilmezlerinden olan çekirdek,bol miktarda E vitamini içermekte.Bir avuç çekirdek(yaklaşık 50 gram)günlük E vitamini ihtiyacımızın %65’ini karşılamakta.Peki E vitamini ne işe yarıyor? E vitamini kalp-damar sağlığını koruyor,anti-enflamatuar etkisi var.Ayrıca,kolon kanserine karşı koruyucu etkisi var.Bir diğer yararı da,kadınların menopoz döneminde yaşadığı sıcak basmalarını azaltmaya yardımcı oluyor.

Çekirdek sadece E vitamini içermiyor.sağlık için gerekli olan B1,B5 vitamini ihtiyacının karşılanması içinde eşsiz bir kaynak.Tüm bunların yanında,vücut için gerekli olan fosfor,magnezyum,manganez,selenyum,bakır gibi mineralleri de bolca içeriyor.Tekil doymamış yağlar ve lif açısından zengin olan çekirdeği günde 50 gramdan fazla tüketmemekte yarar var.

Kabak çekirdeği

Eşsiz bir demir ve çinko kaynağı olan kabak çekirdeği  yüksek enerji düzeylerini korumaya yardımcı oluyor.Özellikle düzenli spor yaparak kilo vermek isteyen kadınların yüksek enerji düzeylerini korumaları için düzenli kabak çekirdeği tüketmeleri şart.Kabak çekirdeği ,hormon dengesinin sağlanması,beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi,sağlıklı cilt dokusu için de son derece yararlı.Nedeni ise;Omega 3 ve Omega 6 yönünden zengin olması.


2 yemek kaşığı kabak çekirdeği;158 kcal enerji,14 gram yağ,2gram lif,9 gram protein içerir.Günde ne kadar kabak çekirdeği tüketilmeli? Çerez olarak tüketildiğinde aşırıya kaçılmaması,iki yemek kaşığı tüketimi geçilmemesi öneriliyor.

Susam

Kötü kolesterolü kontrol altına almaya yarayan susam,bu özelliğini Linoleik asit,oleik asit ve omega 6 yönünden zengin olmasına borçlu.İçeriğinde yer alan doğal antioksidanlar olan sesamin,sesamolin ve sesamol,susama uzun raf ömrü verirler.

Cilt ve saç sağlığı için gerekli olan tüm B grubu vitaminleri ihtiva  eden susam,yine kadın sağlığı için son derece gerekli olan demir için de eşsiz bir kaynak.Önerilen günlük maksimum susam tüketimi ise;2 yemek kaşığı.2 yemek kaşığı susam;103 kcal enerji,9 gram yağ,2 gram lif ve 3 gram protein içerir.


Keten tohumu

Kansere karşı doğal bir koruyucu bileşim olan lignan’ın bulunduğu bitkiler arasında ilk sırada kete tohumu yer alır.İçerdiği omega 3 yağ asitleri kalp damar sağlığı için koruyucudur ve enflamasyonun giderilmesine yardımcıdır.Sabah müslinin içine ilave edeceğiniz bir tatlı kaşığı keten tohumu,bağırsaklarınızın sağlıklı çalışmasına yardım eder,kolon kanserine karşı koruyucu etki gösterir.

Tüm salatalarınızda rahatlıkla kullanacağınız keten tohumu,tat vermek için de iyi bir bitki tohumudur.2 yemek kaşığı keten tohumu;110 kcal enerji,9 gram yağ,6 gram lif ve 4 gram protein içerir.

 

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top