süper yiyecek chia tohumu ile diyet ve güzellik !


Chia tohumu nedir,faydaları nelerdir?

Kadın  sağlığı ve beslenmesinde her gün yeni bir faydası ortaya çıkarılan chia tohumu aynı zamanda güzellik,cilt bakımı gibi bir çok alanda yararları ispatlanmış bir besin.Chia tohumu nedir,ne işe yarar? İşte her yönüyle Chia tohumu !

Dünyada süper besin veya süper yiyecek olarak adından söz ettiren chia tohumlarının kökeni Azteklere kadar dayanmakta. Chia, yaklaşık bir metre boyunda, mor veya beyaz çiçekler açan bir bitki.  Aztekler döneminde üretimi çok yaygın olan bu tohumlar, protein, lif, omega-3 yağ asitleri ile magnezyum, kalsiyum, manganez,fosfor ve potasyum minerallerini içeriyor. Bu çok sağlıklı tohumların üretimi genellikle Meksika’ da yapılırken, şu an birçok ülkede üretiliyor.


Chia tohumları hakkında yapılan araştırmalar, onu daha da popüler yapacakmış gibi görünüyor. Chia tohumlarının faydaları arasında en önemlisi kilo vermenizi sağlamasıdır. Günde, tüketeceğiniz iki çorba kaşığı chia tohumu, tok kalmanızı sağlıyor. Genellikle suyla karıştırılıp içilen bu tohumlar,sıvıyı absorbe ederek jel kıvamını alıyor ve daha da yoğunlaşıyor. Bu durumun sonucunda da çabuk acıkmıyorsunuz. Sütten daha fazla kalsiyum içeren chia tohumlarının faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi ve kemik erimesine karşı koruyucu olması da bulunuyor. Kalsiyum açısından zengin olması,menopoz sonrası sık rastlanan osteoporoz hastalığına karşı riski de azaltıyor. Lif içeriği fazla olan bu tohumlar, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Bakliyatlar gibi protein içeren chia tohumları, et yemeyen kişiler için yeni bir alternatif olacak gibi görünüyor. Chia tohumlarının faydaları arasında kan şekerini dengelemesi de bulunuyor. Omega-3 yağ asitleri açısından çok zengin olan bu küçük tohumlar, bağışıklık sistemini güçlendirmek için birebir. Hastalıklara karşı daha güçlü olmanızı sağlayan chia tohumları, kanın pıhtılaşmasını da engelliyor. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da chia tohumlarının faydaları arasında sayılabilir. Ayrıca bu yağ asitleri, beyin ve sinir sisteminin daha sağlıklı çalışmasına da yardımcı oluyor. Chia tohumlarını veya çekirdeklerini depresyona karşı etkili yiyecekler arasında da sayabiliriz. Demir minerali açısından zengin olan bu tohumlar,kansızlık yani anemi hastalığına karşı etkili oluyor. Kötü kolesterolü düşürmesi ve iyi kolesterolü yükseltmesi de chia tohumlarının faydaları arasında bulunuyor. Günlük beslenme programınıza ekleyebileceğiniz, diyet yaparken rahatlıkla tüketebileceğiniz bu mucizevi tohumların faydaları ve zararları halen araştırılıyor. Yurt dışında kullanımı yaygınlaşmaya başlayan chia tohumları, Türkiye’ yi de ele geçirecek gibi görünüyor.


Birçok faydası açığa çıkan bu tohumları, kahvaltıdan sonra bir bardak suya karıştırarak içebilirsiniz. Yoğurt, kahvaltılık gevreklere ve meyve- sebze sularına da karıştırarak tüketebileceğiniz chia tohumlarını,yemeklere katarak da kullanmanız mümkün. Yurt dışında marketlerde satılan bu tohumlar, içecek ve protein bar yapımında da kullanılıyor. Günlük tüketiminin bir ya da iki çorba kaşığı olmasını vurgulayan diyetisyenler, bu tohumlarla birlikte bol su içilmesi gerektiğini de dile getiriyor. Çok meşhur olan chia tohumlarını doğal ürünler satan dükkanlarda ve aktarlarda bulabilirsiniz.

http://www.bostandan.com/chia-tohumlarinin-faydalari/

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top