tereyağı mı zeytinyağı mı daha sağlıklı? yağlar hakkında herşey


Yağlar hakkında tüm merak edilenleri bir yazıda sizlerle paylaşmak istedik.Bu yazıyı okuduktan sonra,hangi yağı ne kadar tüketmeli,yağları nasıl tüketmeli  ve daha bir sürü sorunun yanıtını öğrenmiş olacaksınız.

Yağlar kaç kalori enerji verir?

Yağ, besinler içinde en çok enerji veren gıda türüdür. 1 gr.şeker ya da proteinde 4 kalori enerji varken, 1 gr. yağda 9 kalorilik enerji vardır.

İki tip yağ vardır; doymuş yağ ve doymamış yağ. Doymuş olanlar; kırmızı ette, margarinlerde bol miktarda bulunur ve oldukça zararlıdır.

Doymamış olanlar ise genelde bitkisel kökenlidir(zeytinyağı, ayçiçek yağı, v.b.) ve fazla tüketilmediği sürece zararlı değildirler.

Günlük ne kadar kolesterol almalıyız?

Günlük kolesterol alımı 300 mg.’ı geçmemelidir. Bu da şu anlama gelir; günde 60 gr.'dan yani 4 yemek kaşığından fazla yağ tüketilmemelidir.

Unutmayın bir yumurta sarısında yaklaşık 300 mg. kolesterol vardır. Biraz iç karartıcı olacak ama; bugün bir yumurta yediyseniz artık tek gram kolesterol alma hakkınız kalmadı demektir!

Tereyağı Çok Faydalı mıdır?

Tereyağı kalori değeri en yüksek olan yağlardan biridir.Üstelik tamamen doymuş yağlardan (yani en zararlı yağ tipi) oluşmuştur. Bütün diğer doymuş yağlar gibi (kırmızı etteki yağ, margarin, v.b.) çok az tüketilmelidir.

Zeytinyağının Diğer Yağlardan Farkı Nedir?

Yağlar içinde insan sağlığına en yararlı olanı tartışmasız,zeytinyağıdır.

Reklamlara bile konu olan meşhur Akdeniz mutfağının sağlıklı olmasının baş rol oyuncusu zeytinyağıdır. Akdeniz ülkelerinde kalp hastalıklarının az görülmesinin, bu bölgede zeytinyağının fazla tüketilmesine bağlı olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir.

 

Lütfen yanlış anlamayın; bitkisel olsun olmasın tüm yağlar son derece fazla oranda kalori içerirler ve fazla tüketildiklerinde hem hızla kilo aldırırlar hem de kan kolesterol düzeyini yükseltirler.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top