tuzun sağlığa zararları


Tuzun zararları

Gereğinden fazla tuz tüketimi  bir çok sağlık sorununa neden olmakta.The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre,dünyada1,65 milyon ölüm,fazla sodyum ,yani tuz alımı nedeniyle olmakta.

Yine Amerika’da yapılan bilimsel bir araştırmayagöre,Amerikan halkının kalp hastalıklarına bağlı ölümlerinin %10’u aşırı tuz tüketimi ile ilgili.

Ülkemizde de durum bu tabloya çok benzer.Hatta,tuz seven bir toplum olduğumuzu düşünürsek,aşırı sodyum alımına bağlı hastalıklara yakalanma ve ölüm oranlarının daha yüksek olması bile mümkün.

Tuzun sağlığa başlıca zararları ise şunlardır;

1-Şişkinlik ve ödem;Aşırı sodyum alımı,vücudun suyu tutmasına neden olur.Vücutta biriken su ve diğer sıvılar şişkinlik ve ödem yapar.

2-Yüksek tansiyon;Fazla tuz tüketimi ve yüksek tansiyon arasındaki doğrudan ilişki bir çok bilimsel çalışmada ispatlanmıştır.Damar sertliği,damarların elastikiyetini kaybetmesi gibi sorunlara neden olan tuz,yüksek kan basıncını(yüksek tansiyonu) tetikler.

3-İnme riskini artırır;Aşırı tuz tüketimi,beyin hücrelerini besleyen kılcal damarlarında yapısını bozar.Sağlıksız kılcal damarlar nedeniyle yeterince beslenemeyen beyin hücrelerinde hasar oluşur ve inme riski artar.

4-Böbrek sağlığını bozar;Gereğinden fazla tuz alımıyla oluşan yüksek tansiyon,böbrekleri olumsuz etkiler.Amerika Nefroloji Derneğinin bir çalışmasına göre,kronik böbrek sorunları olan insanların tuz tüketimini azaltmaları ile,böbrek fonksiyonlarının düzelmesi arasında bağlantı olduğu ispatlanmıştır.

5-Beyin fonksiyonlarını ve bilişsel işlevleri olumsuz etkiler;Tuz,özellikle yaşılar olmak üzere,tüm bireylerde hafıza,hatırlama,uyum,kontrol gibi fonksiyonları olumsuz etkiler.

6-Kalp krizi riskini artırır;Az önce belirttiğimiz gibi,tuz;damar sağlığını olumsuz etkiler.Sağlığı bozulan damarlar kalbin yükünü artırır,yükü artan kalp ise sağlığını kaybeder.Normal değerlerden daha fazla tuz alımının kalp krizi riskini artırdığı,Türkiye’den gönüllülerinde yer aldığı bir çok çalışmada kanıtlanmıştır.

Günlük tuz tüketimi ne kadar olmalı?Bir insan için günlük maksimum 6 gram tuz tüketmek yeterlidir.Ancak, Tuz tüketimine sadece yemeklere kattığımız,gözlerimizle gördüğümüz miktar olarak bakmamak gerekir.Ekmek,peynir,zeytin başta olmak üzere,gıdalardan dolaylı olarak aldığımız tuzu da hesaba katmalıyız.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top