yüksek tansiyon için doğal tedaviler


Yüksek tansiyon için doğal tedavi yöntemleri

Önemli Uyarı:Yüksek tansiyon dünyada en yaygın hastalıklar arasında.Yüksek tansiyonu kontrol altında tutmak ve hastanın yaşam standartlarını yükseltmek için ,bilim insanları da yoğun bir gayret sarf etmekteler.Yüksek tansiyon şikayeti olan insanların,tedavi için öncelikli olarak bir doktora başvurması gerekmekte.

Aşağıda önerdiğimiz ek/yardımcı tedaviler,doktorunuzun verdiği ilaç tedavisine yardımcı olarak bilgilendirme amacıyla sunulmuştur ve asla ilaç yerine geçmezler.Bu yazılanlardan fayda göreceğinizi düşünüyorsanız,bu makaleyi doktorunuza inceletin ve onun yönlendirmelerine uyun.

Yüksek kan basıncını,diğer deyişle yüksek tansiyonu kontrol altında tutmada yardımcı olduğu bilimsel çalışmalarla ispatlanan doğal tedaviler;

1-Zeytin yaprağı özü(ekstresi): Antifungal ve antibakteriyel özellikleri olan doğal bir antioksidandır.Zeytin yaprağı özünün aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yardımcı  olduğu yapılan bilimsel çalışmalarda da gösterilmiştir.Hatta bir çalışmada,zeytin yaprağı özü,Captopril isimli bir Antihipertansif kadar etkili bulunmuştur.Önerilen başlangıç dozu 500 mg dır.


2-Magnezyum; Magnezyum,kan basıncını düşürmeye yönelik yardımcı tedavilerdendir.Farklı magnezyum türleri vardır.Eğer migren sorununuz var ise,treonat formu,enerji düşüklüğünüz var ise,malat formu sizin için uygun olabilir.Günlük 400-600 mg arası alınması önerilir.Magnezyum bazı insanlarda ishale neden olabilir.

3-Pycnogenol:  Ayrıca çam kabuğu ekstresi adlandırılan bu madde, kan basıncı azaltmanın yanı sıra yüksek kolesterol tedavisinde yardımcı olabilir.Günlük 150 mg tüketilen 66 hastanın katıldığı bir çalışmada,Pycnogenol kullanan hastaların bel çevresi,kolesterol,trigliserid düzeylerinde iyileşme ve kan basıncı düzeylerinde azalma vardı.Pycnogenol özellikle metabolik sendrom göstergeleri üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.Bilindiği gibi,metabolik sendrom ile yüksek tansiyon arasında direkt bir bağlantı vardır.Günlük 200-250 mg. alınması önerilir. 


4-Sarımsak;Bu mucize bitkinin faydaları saymakla bitmiyor!Antibakteriyel,antioksidan özelliklerinin yanında,sarımsak kan inceltici etkiye de  sahiptir. Sarımsak aynı zamanda yüksek tansiyonu kontrol altına almak için de sık başvurulan yardımcı tedavilerdendir.

Yapılan bir çalışmada,yüksek ve dirençli tansiyon sorunu olan(kan basıncı 140 mm Hg ve üzeri) hastaların tedavisinde hastalar iki gruba ayrılmış ve bir gruba sarımsak ekstresi verilmiş.12 Hafta sonunda,sarımsak verilmeyen kontrol grubundaki  hastalara göre,sarımsak verilenlerin  kan basıncı en az 10 puan daha düşük olduğu görülmüş.

Sosyal nedenlerden dolayı çiğ sarımsak yiyemiyorsanız,sarımsak kapsülleri kullanabilirsiniz.Önerilen doz;250 mg.ile başlayıp,yavaş yavaş artırarak, günlük 500 mg. seviyesine kadar gelebilirsiniz.


5-Düzenli yürüyüş;Tansiyon sorununuz var ise, eminiz doktorunuz her gün 15-20 dakika kendinizi fazla yormadan yürüyüş yapmanızı önermiştir...Düzenli yürüyüşün kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu,bunun yanı sıra stresi kontrol altında tutmada önemli bir yeri olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Yazımıza başlarken belirttiğimiz gibi,bu ek önerilerin hiçbirisi ilaç yerine geçmez ve doktor kontrolünde yapılması önemlidir.Sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz...

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top