Ayrılık acısı nasıl unutulur?


Ayrılık acısı nasıl geçer ?

Aşk ve ayrılık acısını unutup hayata yeniden başlamak için yapılabilecek şeyler ne yazık ki çok fazla değil... Bilimsel anlamda 21 güden fazla devam eden,bireyin iş ve özel yaşamında sorunlara neden olan ayrılık acısının tıbben müdahele edilmesi gereken bir acı olduğu genel olarak kabul gören bir kavram.

21 gün veya 21 ay ... Bir şekilde ayrılık acısını yaşıyoruz.Bu yazımda aşk acısını hafifletmek için neler yapılabileceğini açıklayacağım.

Aşk acısını unutmanın yolları

Kendinize negatif telkinlerde bulunmayın

‘’ Ben artık yaşayan bir ölüyüm.’’ , ‘’ Hayatımın geri kalanı benim için eziyetten ibaret.’’ ‘’ O yoksa yaşamam anlamsız.’’  gibi olumsuzluk ve çaresizlik içeren şeyleri ne kadar çok düşünürseniz, kendinizi o oranda çaresizlik kısır döngüsüne hapsedersiniz.

Beyin negatif telkinlere daha yatkındır.Çok zor olduğunun farkındayım ama, kendinize olumlu telkinlerde bulunmanız ayrılık veya boşanma acısını atlatmanıza yardımcı olur.


Hatalarınıza takılıp kalmayın

Ayrılmanızın nedeni tamamıyla sizin hatalarınız olsa bile, onlara takılıp kalmak,suçluluk ve vicdan azabı duymak size bir şey kazandırmayacaktır.Ne olduysa oldu ve ilişkiniz,evliliğiniz bitti...Artık ileriye bakmalısınız,geriye değil !

Yanlışlar yapılabilir.Önemli olan,yapılan hatalardan ders alıp bir daha yapmamaya çalışmaktır.

Ayrıldığınız insanı idealize etmeyin

En sık yapılan ayrılık sonrası hatalardan biriside bu dur. Eski eş veya sevgiliyi aşırı yüceltmek,onu kusursuz ve mükemmel olarak görmek,sizi psikolojik olarak zayıf düşürür.

Ayrıldığınız kocanız /sevgiliniz gerçekten dört dörtlük bir insan bile olsa, bu yüceltmeci düşüncelerden uzak durun.O ,kendi mükemmelliği ile güzel bir hayat yaşasın.Ama unutmayın ki, siz dahil her insan yapısı gereği eşsiz ve benzersizdir.Kendinize haksızlık yapmamalısınız.

Kendinizi kapatmayın

‘’Ondan başka hayatımda kimse olmayacak !’’ gibi iddialı ve sizi yükümlülük altına sokan düşüncelerden uzak durun.Ölüm acısı bile zamanla unutulurken,aşk acısının ardından böyle büyük şartlanmalar neden ?

Karşınıza çıkacak her insanla elbette biten ilişkiniz gibi aşk yaşamaya şartlanmayın ama , kendinizi iyi hissettirebilecek ,kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacak insanlara da kapıları peşinen kapatmayın.


Keyif alacağınız şeylere odaklanın

Kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacak hobilerle uğraşmanız, yeni ortamlara girip yeni insanlarla tanışmanız ayrılık acısını unutmanıza yardımcı olur.

Onu hatırlatan şeylerden kurtulun

Eski eşinizi veya sevgilinizi hatırlatan her ne varsa onlardan kurtulmalısınız.Verdiği hediyeler,gönderdiği mesajlar,ortak facebook sayfanız ve diğerleri... Onunla birlikteliğinizi hatırlatacak ne kadar çok obje olursa unutmanızda o denli zorlaşır.

Bu makale TAM Koçluk Tarafından yazılmıştır

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top