Bencil insanlarla baş etmenin yolları


Bencil biriyle nasıl başa çıkılır?

Narsistik insanlarla başarılı iletişim kurmak için yapılması gerekenleri başka bir yazımda ayrıntılı olarak açıklamış ve tavsiyelerde bulunmuştum.

Bu yazının konusu ise bencillik ve bencil insanlar...İlk bakışta narsisizm (kendine aşık olma) ile bencillik aynı şey gibi görünse de, aslında birbirlerinden farklı başlıklardır. Bencillik hayatın her alanında kolayca sergilenebilen daha yaygın bir davranış iken, Narsisizm psikiyatrik anlamda tedavi gerektiren bir kişilik bozukluğudur...Bu kısa açıklamanın ardından konumuza başlayabiliriz;

Bencil insanları anlamanın ve sağlıklı iletişim kurmanın 4 yolu;

Bencillik nedenlerini bulmaya çalışın

Kadın – erkek fark etmeksizin,bencil davranışların kişisel ve çevresel nedenleri vardır.Eğer bir insan bencillik yapıyorsa,sürekli kendi ihtiyaçlarını ön plana çıkarıp diğer insanları önemsemiyorsa,büyük ihtimalle geçmişinde yaşadığı travmaların etkisi nedeniyle böyle davranıyordur.

Gençliğinde,çocukluğunda maddi ve/veya manevi doyumsuzluk yaşayan,ani ve büyük kayıpları olan insanların daha bencilce davranışlar sergilemesi anlaşılabilir bir durumdur.

Bencil bir eş,bencil arkadaş,bencil iş arkadaşları...Hemen hepsinin mutlaka geçmişten süregelen bir egoistlik (bencillik) öyküsü vardır...Siz bu öyküyü ne kadar iyi bilirseniz,bencil insanla iletişiminizde o kadar başarılı olursunuz.


Bencilliği kişisel olarak algılamayın

Özellikle karı-koca  ve yakın arkadaş(kanka) iletişiminde bencillik büyük bir hayal kırıklığı ve üzüntü yaratır...Bunun nendeni ise,her şeyimizi feda etmekten kaçınmayacağımız bu özel insanlardan aynı tavır ve davranışları bekliyor olmamızdır.

Oysa bilmemiz ve anlamamız gereken konu şu;Hep kendini düşünen bencil bir insan,en yakınındakinden en uzağındaki insana kadar tüm bireylere aynı şekilde davranır.Bu nedenle,bencillik kişiye özel sergilenen bir davranış değildir.

Bencil insanla iletişim halindeyseniz,davranışları sizi üzse dahi,iletişimi devam ettirmek adına,onun bu davranışlarını sadece kendinize yapılıyormuş gibi algılamamanız önemli.

Varsaymayın ve içinize atmayın

Hemen tüm iletişim kazalarında yapılan iki temel hata;Varsaymak ve konuyu konuşmamaktır...Eğer bir insan size ve çevresindeki diğer insanlara karşı sürekli bencilse tutum ve davranışlar sergiliyor ise,onun bu yaptığının normal olmadığını anlamasını sağlamak en önemli konulardan birisidir.

Onu suçlamadan,incitmeden,kendinizden örnekler vererek empati yapmasını sağlamaya çalışın.Bencilliğin panzehiri empati,yani kendini karşısındakinin yerine koyabilmektir...Egoist insanlara doğru iletişim teknikleri ile empati yaptırmaya çalışın.

Diğer bir önemi nokta da,bencil insanlarla ilgili ön yargı ve varsayımlardır...’’Zaten hep bencillik yapıyor ,yine yapacak’’, ‘’Kesin kendi menfaati için böyle davranıyor.’’ gibi varsayımlar,ne bize ne de o insana bir katkı sağlar...

En doğru yol,ön yargısız bir yaklaşım sergilemek,bencillik gördüğümüz noktada ise yargılamadan,suçlamadan empati yaptırma odaklı iletişim kurmaktır.


Ölçülü bir bencilliğin normal olduğunu unutmayın

İnsanoğlunun bugünkü teknolojiye ve konfora ulaşmasındaki temel faktörlerden birisi de nefis,yani bir bakıma bencilliktir...Eğer insan kendini düşünmesyedi,soyunu devam ettirmesi dahi imkansız olabilirdi.

Bu nedenle,günlük yaşamda yaşadığınız,şahit olduğunuz bencilce tutum ve davranışlara çok takılmayın.Elbette paylaşım ve sevgi odaklı bir toplum olmak daha sağlıklı bir yol ancak,günümüzün tüketimi körükleyen,maddiyatı en önemli değer sayan yaşam tarzında,insanların biraz daha bencilleşmesini anlayışla karşılayın.Aksi takdirde ,deyim yerinde ise ‘’kendinizi yiyip bitirirsiniz’’.

Sağlıklı bir yaşam dileklerimle...

Bu makale Tam Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top