Boşandıktan sonra birlikte yaşamak normal mi?


Boşanma sonrası aynı evi paylaşmak doğru mu?

A.B.D ‘de yapılan yeni bir anketin sonuçlarına göre,boşanma sonrası evlerini ayırmayan,birlikte yaşamaya devam eden çiftlerin sayısı her geçen gün artmakta...İlişki koçluğu yaptığım çiftlerden boşananların da hatırı sayılır bir kısmı benzer bir karar alıp,aynı çatı altında yaşamaya devam etmekteler.

Bu kararın ardından,resmi olarak yollarını ayırmış kadın ve erkeğin aklına ister istemez şu soru gelmekte; ‘’Madem birlikte yaşamaya devam edecektik,neden boşandık ki? Bu yaptığımız sağlıklı bir şey mi? ‘’

Bu yazımda,boşanmış ama birlikte yaşamaya devam eden çiftlerin böyle bir tercihi yapma nedenlerini ele alıp,bu sürecin nasıl sağlıklı yürütülebileceğine dair tavsiyelerde bulunacağım.

Çiftlerin boşandıktan sonra birlikte yaşama nedenleri

1- Çocukların psikolojik ve bedensel sağlıklarını koruma isteği

Boşanmış olduğu halde aynı evde yaşamaya devam eden insanların en büyük nedeni çocukların bu duruma alışmasını sağlamaktır.Özellikle 3-15 yaş arası çocuklar ,çiftlerin boşanmasından sonra travma yaşamaya daha yatkındırlar.

Anne /Babayı aynı evde göremediği için psikolojisi bozulan çocuk için birlikte yaşamaya devam eden çiftler,bir bakıma çocukları için kendi yaşamlarından fedakarlık yapmaktalar da diyebiliriz.


2- Ekonomik sorunlar

Boşanma süreci ve sonrası çiftler için oldukça masraflıdır.Mahkeme,avukat,nafaka,tazminat,yeni ev bulma,taşınma v.d zorunlu harcamalar,hem kadın hem de erkek için zorlayıcı olabilmektedir.

Ekonomik anlamda gücü olmayan,boşanırken birbirlerinden nefret etmeyen çiftler,karşılıklı anlayış gösterip aynı evde yaşamaya devam edebilmektedirler.


3- Çevre baskısı

Belki size saçma gelecek ama,çeşitli nedenlerle boşandıklarını ailelerden gizlemek zorunda kalan önemli sayıda çift var ülkemizde...Özellikle örf/adet/töre eksenli nedenlerden dolayı boşanmalarını saklayan,hiç boşanmamış biri normal hayatlarına devam eden kadın ve erkekler aynı evde yaşamakta bir sakınca görmemekteler.

4- Duygusal anlamda boşanmaya hazır olmamak

Evlilik sorunları ilişkiyi yıpratıp,çiftlerin yollarını ayırsa bile,duygular bu değişime o kadar hızlı adapte olamayabiliyor...Özellikle,severek ayrılan çiftler yalnız kalmaktan korkup,boşandıktan sonra birlikte yaşamayı tercih edebiliyorlar.


Boşanma sonrası birlikte yaşama nedenlerinin başlıcalarını bu şekilde özetledikten sonra,bu sürecin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair önerilerimi sıralayayım;

Karı - Koca olmayın; Cinsellik sayfasında yer alan ‘’Boşanma sonrası devam eden cinsellik normal mi?’’ yazımda ayrıntılı olarak ele aldığım üzere, aynı evi paylaşsanız dahi yatak odası kesinlikle ayrılmalı.Boşanmaya rağmen devam eden seks hayatı,sizde ve eşinizde ciddi psikolojik sorunlara ve açmazlara neden olabilir.


Çocuklarla konuşun ; Çocuklar için bir arada yaşamak zorunda olan boşanmış bir çiftseniz,eski eşinizle birlikte ,çocuklarınızın seviyesine uygun bir dille,bu konuyu konuşun.Çocuklardan boşanmayı saklamak sorunsuz bir yol gibi görünse de, zaman ilerleyip çift yolunu ayırmaya karar verdiğinde çocuğun bu duruma alışması oldukça sancılı bir süreç olabilmektedir.

Görev ve sorumluluk dağılımı yapın; Toplumda dul kadın veya erkek deniyor ama,boşanmış bir birey olarak eski eşiniz sizin için aynı evi paylaştığınız bir ev arkadaşından ibaret olmalı.Özellikle kadınlar boşanma sonrası eski eşinin işlerini yapmaya devam ederek (çamaşırlarını yıkamak,odasını toplamak v.d) birlikte yaşama sürecini ve sonrasını kendileri için daha zor bir hale getirebilmekteler.


Özel hayatına saygı gösterin siz de özel hayatınıza saygı bekleyin; Toplumumuzda boşanmış erkek,eski eşi üzerinde hala söz sahibi olduğuna inanıyor ve eski karısının özel hayatı olmasını içine sindiremiyor.Kadının gece dışarı çıkması,bir erkekle sevgili olması,giyim ve makyajı sorun olabiliyor...Eğer böyle bir eski eşle aynı evi paylaşıyorsanız,size tavsiyem en kısa zamanda her ne pahasına olursa olsun evlerinizi ayırın.Çünkü,bu tür bir ilişkide psikolojik ve fiziksel şiddet görmeniz yüksek ihtimaldir.

Aynı şekilde,ondan beklediğiniz özel hayata saygıyı ,sizin de eski eşinize göstermeniz çok önemli.Bu durumu kaldıramıyorsanız,yukarıda da belirttiğim gibi ayrı eve taşınmanız daha sağlıklı olacaktır.

Özetle; Çeşitli nedenlerden dolayı birlikte yaşamak zorunda olan boşanmış çiftler,eğer  yukarıdaki konulara dikkat ederlerse, geçici bir süre için birlikte yaşamalarında bir sakınca yoktur.

Bu Makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top