Chat yapmak aldatmak mıdır?


İnternette başka erkeklerle sohbet etmek ihanet midir?

Sohbet (chat ) sitelerinde , Facebook,İnstagram,Twitter gibi sosyal medya platformlarında tanımadıkları insanlarla sohbet edip bu sohbetlerden keyif alan evli kadın ve erkeklerin önemli kısmı kendisine bu soruyu sorar;’’ Acaba internette başkalarıyla sohbet ederek eşimi aldatmış oluyor muyum?’’

İlişki koçluğu hayatımda kocasından gizli chat yapan ve bu soruyu soran danışanlarım oldu.Aşağıda danışanlarıma konuyla ilgili verdiğim cevaplar yer almakta.Umarım yazıyı okuyunca sorunuzun tam yanıtını almış olursunuz.

İşte dürüstçe cevaplamanız gereken sorular;

Onunla sohbet etmek için zaman yaratıyor musunuz?

Ev işi,çocuklar veya işyerindeki sorumluluklarınızı aksatıp internette tanıştığınız  insanla sohbet etmek için bilgisayar başına koşuyorsanız,bu haliniz ciddi bir bağımlılığın göstergesi olabilir.O insanla chat yaparken her şeyi unutup ,dünyadan kopmanız aslında ondan hoşlandığınızın ve dolayısı ile eşinizi veya sevgilinizi aldattığınızın işaretidir.

Eğer onun sohbet ortamında olmasından bağımsız olarak internette sohbet ediyorsanız,o zamanlarda aklınıza hiç gelmiyorsa,onunla sohbet ederken yapmanız gereken işler için sohbeti kesip gönül rahatlığı ile bilgisayar başından kalkabiliyorsanız endişelenecek bir durum yok demektir.


Onunla sohbet edemediğinizde huzursuz oluyor musunuz?

Sohbet arkadaşınızı her zaman buluştuğunuz sohbet odasında göremediğinizde,Skype ‘da çevrimdışı(offline) olduğunda veya Facebook sohbet penceresi kapalı olduğunda sinirleniyorsanız,mutsuz oluyorsanız bir tür yoksunluk sendromu yaşıyorsunuz demektir.

Bir insanın bir şeye veya bir insan karşı yoksunluk duymasının tek nedeni ise ona bağımlı olmasıdır.


Sohbet sıklığınız her geçen gün artıyor mu?

İlk tanıştığınız zamanlarda haftada 1-2 kez sohbet ettiğiniz sohbet arkadaşınızla her gün saatlerce sohbet ediyor olmanız,o insanla derin paylaşımlarda bulunduğunuzun en önemli göstergesidir.Çünkü kimse masum bir sohbet arkadaşı ile ‘’havadan –sudan ‘’ konuları saatlerce konuşamaz,konuşsa dahi bir noktada sıkılır.Bu nedenle,Chat mate (sohbet arkadaşı )ile sohbet sıklığının ve sohbet sürelerinin sürekli artması pasif ihanet olarak değerlendirilebilir.


Cinsellik paylaşımlarınız var mı?

Sanal seks yaparak eşe ihanet etmek,İlla  web cam de karşılıklı orgazm olarak gerçekleşmez.Eğer internet arkadaşınızla erotizm dozu yüksek,sizi tahrik eden,onunla sevişme isteği uyandıran sohbetler yapıyorsanız, bu durum da bir tür ihanettir.

Yukarıdaki dört soruya yanıtalarınıza göre, sohbet arkadaşınızla eşinizi aldatıp adatmadığınızı net olarak tanımlayabilirsiniz..Ama hala ikna olmadıysanız,şu basit soruyla ilişkinizin tanımını kendi başınıza yapabilirsiniz;

‘’ Bu sohbetin aynısını kocam başka bir kadınla yapsa ben ne hissederdim?’’  Eğer soruya cevabınız ‘’ Böyle sohbetler çok normal, kötü hissedeceğim bir durum olmazdı’’ ise, içiniz huzurlu olsun.Soruya cevap vermekte zorlanıyorsanız,içiniz burkuluyorsa, sohbet arkadaşınız ile samimiyetiniz masumiyet sınırlarını geçmiş olabilir.

Bu bir eleştiri veya yargılama yazısı değildir...Herkes istediği gibi yaşamakta hürdür.Amacım durumu tanımlamak isteyen kadın ve erkeklere doğru sorularla yardımcı olmaktır.

Not; Bu makale TAM Koçluk tarafından kaleme alınmıştır.Tüm ilişki ve iletişim sorunlarınız için etkili çözümler ,samimi yaklaşım!

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top