Daha iyi bir eş olmanın 6 kolay yolu!


Sorunsuz bir evlilik için eşlerin yapması gereken 6 basit şey

Mutlu ve huzurlu bir ilişki için neler yapılması gerektiğine dair tavsiyeleri hemen her yerde bulmanız mümkün...Ancak bu tavsiyelerin amacına ulaşması için yaşam tarzımızda ve hayata bakışımızda ufak değişiklikler yapmamız kaçınılmaz.

Bu yazımın esas konusu da işte bu ! Yani,karı –koca geçimsizliğinde eşlerin bedensel ve psikolojik durumlarının mutsuzluğa etkileri ve bunları ortadan kaldırmanın yolları...

Hazırsanız başlayalım;

1- Yeterli ve sağlıklı uyuyun

Yetersiz uyumanın bireyde stres,huzursuzluk ve öfkeye neden olduğu yapılan bir çok bilimsel çalışmayla kanıtlanmıştır.Ancak az uyumak daha ciddi bir soruna daha neden oluyor, o da ; Kontrolü kaybetmek! Uykusuz bir insanın yaşadığı tartışma ve kavgalarda kendisine ve karşısındakine daha fazla hasar verdiği,daha zor barıştığı 2007 ve 2011 yıllarında yapılan iki evlilik araştırmasıyla kanıtlanmış bir gerçek.

Her iki araştırmanın sonuçları da,uyku sorunu çeken çiftlerin yaşadığı tartışmaların daha şiddetli geçtiğini ve boşanma oranlarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Eğer eşinizle karar alıp (tüm çabanıza rağmen) tartışmaları önleyemiyorsanız,uyku problemini hem kendiniz hem deşiniz için bir kez daha düşünün...Sağlıklı ve kaliteli uyku için Sağlık sayfası editörümüzün kaleme aldığı yazılar bu noktada işinize yarayabilir.


2- Aç kalmayın

Açlık ve öfke arasındaki bağlantıyı şu reklam sloganı gayet açık ve net şekilde özetliyor;’’Açken sen,sen değilsin!’’

2014 yılında yapılan çok yeni bir çalışma,eşlerden birinin veya her ikisinin aç olduğu zamanlarda yaşanan tartışmaların daha kırıcı olduğunu,çiftlerin incir kabuğunu doldurmayacak şeylerden dolayı tartıştığını bilimsel verilerle açıklamakta.

Bu nedenle, açlık hissettiğiniz zamanlarda eşinizle polemiğe girmeyin.Eğer eşinizin aç olması nedeniyle kavga çıkardığını fark ettiyseniz,siz sakin olun ve güzelce karnınızı doyurun.İkinizden birinin kilo vermek için  yaptığı bir diyet var ise,diyetin öfkeye neden olabileceğini hesaba katın.


3- Başarıyı takdir edin & Hatayı kabullenin

Diğer bazı yazılarımda da ele aldığım üzere,takdir,teşekkür ve özür cümleleri kurmayı sevmeyen bir milletiz..

Genellikle erkekler bu konularda daha sorunlu olsa da,kadınların da gözden kaçırdığı minnet ve teşekkür anları olabiliyor.Eşinizin yaptığı bir jest,bir fedakarlık,bir güzellik için bu iki sihirli kelimeyi kullanın;’’Teşekkür ederim.’’

Eşiniz teşekkür&takdir bilmeyen bir insan olsa bile,sizin bu yaklaşımınız bir süre sonra onun da olumlu adımlar atmasına neden olacaktır.

Aynı şekilde,üzerinde tartışılan konuda hatanız olduğunu düşünüyorsanız,açık yüreklilikle bu hatayı kabullenin.Yanlış ve hatayı herkes yapar...Önemli olan ise,hatayı kabullenecek olgunluk ve büyüklüğü sergilemektir.Eşlerden birisinin yaptığı hatayı kabul edip,özür dilediğinde yaşanılan tartışmaların daha kolay ve sorunsuz çözüldüğünü gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim.


4- Alçakgönüllülüğü elden bırakmayın

Özlü sözleri dilden dile dolaşan,tüm insanların hayranlık ve gıpta ile andığı ne kadar derviş,alim,düşünür,kaşif var ise,hepsinin tek ortak özelliği vardır o da; Tevazu göstermek!

Yunus Emre,Mevlana,Şems,Gandhi ve daha niceleri alçakgönüllülükleri ile insanların kalbini kazanmışlardır.Eşiniz nasıl davranırsa davransın,size nasıl yaklaşırsa yaklaşsın...İnanın hiçbir önemi yok!

Siz her zaman tevazuunuzu koruyun.Çünkü;’’Kötüyü örnek almak,kötülüğü beslemektir.’’


5- Suçlamayın,derdinizi anlatın

Eş tartışmalarında en sık görülen hata, karşıdakini suçlayıp kavga veya tartışmadan galip ayrılmaya çalışmaktır.Oysa bu tür tartışmalar,galibi ya da mağlugu olmayan ‘’kör bir kısır döngüden’’ ibarettir.

Suçlamadan,yetersiz hissettirmeden,yargılamadan sorununuz ne ise onu anlatın.Bu sorunun sizde yarattığı olumsuz duygu ve düşünceleri sakin ve samimi bir üslupla dile getirin.Eşiniz tartışmayı suçlama ve hakaret boyutuna taşımaya çalışsa bile siz bu hataya düşmeyin.


6- Kendinizi sevin

Kendisini sevmeyen,öz saygısı düşük olan bir insan,kendisinde gördüğü eksik ve hataları karşısındakine öfke ile dile getirir.Psikolojide bu duruma ‘’aynalama’’denir.

Eşinizle sık sık tartışıyorsanız,kendinizle başbaşa kaldığınızda durumu objektif olarak değerlendirin.Bazen,kendinizi sevmediğiniz için eşinizle tartışıyor olabilir misiniz?

Eğer bu soruya cevabınız ‘’evet’’ ise, kendinize verdiğiniz değeri artırmanın yollarını bulun.Hobiler,kendinizi özel hissettirecek aktivitler,hayır ve yardım kuruluşlarında görev almak,arada kendinizi ödüllendirmek yapabileceklerinizden sadece bir kaçı...


Siz kendinizi ne kadar kendinizle barışık olursanız,eşiniz ve diğer tüm insanlarla o derece sağlıklı ilişkiler kurarsınız.

Bu makale TAM Yaşam ve İlişki Koçluğu tarafından yazılmıştır. www.tamkocluk.com

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top