Dostluğu bitiren 5 hata!


Arkadaşlığı öldüren 5 hatalı davranış  

Yaşamın ve ilişkilerin giderek karmaşıklaştığı günümüzde, sıkı dostlukları korumak ve sürdürmek kolay değil.Ekonomik sorunlar,gelişen teknoloji ve iletişim araçları,yoğun çalışma temposu ilişkileri daha yüzeysel hale getiriyor,kaliteli arkadaşlıkları yıpratıyor.

Bu yazımda en iyi arkadaşlarımızı kaybetmemize neden olan sorunları ve bu sorunları aşmak için neler yapılabileceğini ele alacağım.

Dostlukları bitiren 5 sorun

1- Yüz yüze iletişimin azalması

Sanırım çağımızın en önemli iletişimsizlik sorunu internet ve beraberinde getirdiği sosyal medya...En yakın arkadaşlar bile artık Facebook,Twitter ,Whats App  üzerinden yazışmakta,iletişim kurmakta.Herkeste tuhaf bir isteksizlik,anlamsız bir üşengeçlik...

Oysa reel iletişimin olmadığı,karşımızdakinin gözlerinin içine bakarak dinlemediğimiz hiçbir iletişim sağlıklı değildir.Elbette güncel konular için sanal sohbet ortamları kullanılabilir ama, dostluğun gerektirdiği  derin paylaşımı için yüz yüze iletişim şarttır.


2- Değişime adapte olma sorunları

Kankamız  veya dostumuzla  iletişimimiz çeşitli çevresel nedenlerden dolayı azaldığında yeni duruma uyum sağlamakta zorluk çekeriz.Örneğin;Kankanın evlenmesi ,eşiyle ve evli çiftlerle  daha fazla zaman geçirmesi,çocuğunun olması,iş yoğunluğu gibi nedenler dostlar arası iletişimi azaltır.

En iyi arkadaşlar arasına farklı nedenlerden dolayı giren bu soğukluk ve mesafe uzun dönemde ilişkiyi de olumsuz etkiler.

Yapılması gereken ise yeni duruma uyum sağlayacak anlayış ve özveriyi göstermektir.Bu sancılı süreci atlatmak için farklı ortamlara girmeniz,yeni arkadaşlıklar kurmanız,dostluğunuza dair olumsuz düşüncelerinizi dağıtacaktır.Eğer yaşam tarzı kaynaklı bu sorunlardan dolayı kankanızla bir türlü eski  samimiyeti yakalayamıyorsanız diretmenin bir anlamı olmayacaktır.Kendinize yeni bir yol çizip farklı dostluklara yelken açmanız daha isabetli olacaktır.

3- Bencillik 

Bencillik yükselen değer oldu ve mutlu  evlilikler,sıkı dostluklar bu değere kurban edilmekte...Sürekli daha fazlasını isteyen insanlara artık hiçbir şey yetmemekte,sürekli daha fazlasını istemekte.Bu durumun zıddı ise,bencillik karşısında sergilenen pasif tutumdur.Yani en yakın arkadaş bencillik yapar,bunu biliriz ama ona bu hatasına uygun karşılığı vermeyiz,çünkü onu kaybetmek istemeyiz.

Gerek bencillik,gerekse bencillik karşısındaki umursamaz tavır iyi dostlukları bitiren önemli bir sorundur.Bencil davranışlarınız var ise özeleştiri yapmanız,eğer kankanız bencilce davrandıysa yapıcı bir temelde onu eleştirmeniz dostluğunuzun devamı için oldukça hayatidir.


4- Çatışmadan kaçınmak

En yakın dostumuzla tartışırsak veya fikir ayrılığı yaşarsak dostluğumuzun biteceğini düşünür ve olumsuzlukları görmezden geliriz.Ne yazık ki toplum olarak tartışmaktan korkuyor ve kaçıyoruz.

Ama  gelişmenin ve ilerlemenin yegane yolu olumlu temelde tartışıp daha iyiyi yakalamaktır.Bu evrensel realite dostluklar dahil hayatın her alanında geçerlidir.

Kendi bireysel duruşunuzu koruyarak fikrinizi söylemeniz,sorunu ve çözüm önerilerini sıralamanız, dostunuzun kendini ifade etmesine izin vermeniz sıkı dostluğunuzun ömür boyunca sürmesine büyük katkı sağlayacaktır.

5- Ele geçirme isteği

Çok iyi anlaşan çiftlerin veya  iyi arkadaşların ilişkilerini incelediğimizde şu ortak özelliği görürüz;Bu tür sağlıklı ilişkilerde herkes birey olma temelinde ilişkiye devam eder,kimse kimseyi ele geçirmeye,kontrol etmeye çalışmaz.

Çok iyi anlaşıyormuş gibi görünen arkadaşların aniden küsmelerinin hatta birbirlerinden nefret etmelerinin başlıca nedeni,bir tarafın bu samimiyeti kötüye kullanıp,karşısındakine baskı uygulaması ve kontrol altına almaya çalışmasıdır.

İyi dostluk hayata aynı pencereden bakmaktır ama aynı noktadan bakmak değildir...Siz pencerenin altından hayata bakarken o üst tarafından bakmayı tercih edebilir.Aynı pencereden hayata bakmanın değerini bilmeyip,onu illa baktığınız açıya çekmeye çalışmanız,aslında onu ele geçirme isteğinizdir.Ne siz bunu yapın ne de kankanızın yapmasına izin verin.

Bu makale TAM Koçluk tarafından yazılmıştır.Tüm iletişim sorunlarınız için samimi yaklaşım,etkin çözümler!

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top